Fişekhane Caddesi, Türkçü Sokak, Aral Apt. No : 2 K: 4 D: 7 Bakırköy - Istanbul
tr

Kanada’da MBA için neler yapmalı ?

Kanada'da MBA

Kanada’da MBA Programlarına Genel Bakış

Kanada’da MBA , İşletme Yüksek Lisansı (MBA), öğrencileri geleceğin işlerine hazırlamak için tasarlanmış uluslararası kabul görmüş bir derecedir. Hem sektöre özgü bilgilerin yanı sıra liderlik, empati ve kişilerarası beceriler gibi yüksek talep gören becerileri geliştirmeye odaklanır.

Bir MBA derecesi, endüstriler ve fonksiyonel bölümler arasında profesyonel bir kariyeri ilerletebilir. Finans Liderliği, Uluslararası Yönetim, Danışmanlık, Teknoloji Yönetimi, Girişimcilik ve daha fazlası gibi uzmanlaşmak için birden fazla seçenekle küresel olarak sunulan 2000’den fazla MBA programı vardır. Temel müfredat muhasebe, operasyon, pazarlama ve ekonomi gibi konuları içerir.

Kanada’da MBA Programı için Uygunluk Kriterleri:

Kanada’da MBA eğitimi almaya hak kazanmak için iki giriş sınavı vardır:

GMAT – Graduate Management Admission Test / GRE- Graduate Record Examination
TOEFL- Yabancı Dil Olarak İngilizce Testi / IELTS- Uluslararası İngilizce Dil Test Sistemi

Graduate Management Admission Test, Kanada’daki işletme ve yönetim okullarının çoğunda kabul için tercih edilen giriş sınavıdır. Analitik bir yazma değerlendirmesi, entegre muhakeme, nicel muhakeme ve sözlü muhakemeden oluşur.

GRE puanları ayrıca MBA programlarına kabul için gerekebilir. İki tür GRE testi vardır. GRE genel, öğrencileri sözlü akıl yürütme, nicel akıl yürütme ve analitik yazma konusunda test eder ve GRE konu testi, Biyoloji, Kimya, İngilizce Edebiyatı, Matematik, Fizik, Psikoloji gibi belirli bir çalışma alanının bilgisini ölçer.

Hem TOEFL hem de IELTS, okuma, dinleme, konuşma ve yazmada İngilizce dil becerilerini test eder.

Bu giriş sınavı puanlarının yanı sıra, bir MBA programına başvurmak için bir Lisans derecesi, akademik transkriptler, referans mektupları ve neden bir MBA derecesi almak istediğinizi belirten bir makale veya amaç beyanı, profesyonel sertifikaların (varsa) zorunludur. sunulacak.

Giriş ve Başvuru Tarihleri

Birincil alım Eylül / Sonbahar Oturumu
Başvurulara başlamak için uygun zaman, son alım tarihinden 9-12 ay öncesidir. ( İyi bir üniversite hedefliyor

Öğrenim Ücretleri

Kanada’da bir MBA öğrenim ücreti veya maliyeti okul türüne, kursa, çalışma süresine ve kolej konumuna bağlı olarak değişir. MBA programları için ortalama   yıllık 15000-40000 CAD  aralığında değişmektedir.

Burs seçenekleri azdır. Mevcut olanlar oldukça rekabetçidir ve kesinlikle takdir edilesi başarılara dayanmaktadır. Bilinen bazıları Ontario Lisansüstü Bursları (OGS) ve Go Clean Scholarship gibidir.

Kanada MBA programları hakkında bilmeniz gereken kısa bilgiler

MBA programlarının türü ve Kanada’da ki eğitim süresi 

Kanada’da geleneksel tam zamanlı MBA programı  iki yıl (24 ay) sürecektir. MBA eğitiminden sonra Kanada’da yasal çalışma izni alabilirsiniz. Süreler genellikle 2 yıldır. Farklı eyaletlerde 3 yıl süren yasal izinlere de şahit olduk.

Kanada’da, bir yıl (12 ay) veya bir buçuk yıl (18 ay) süren hızlandırılmış MBA programları sunan kurumlar da vardır.

Bunların dışında, öğrencilerin kaydolabileceği yarı zamanlı ve Executive MBA (EMBA) programları vardır. Her iki program da tam zamanlı bir işi sürdürürken programa katılan çalışan profesyoneller tarafından tercih edilmektedir.

Kanada’da MBA başvuru red sebebleri

Kanada’da MBA başvurusu yapmak için uzman bir kurumdan destek almanız gerekecektir. Başvuruların reddedilmesinin birden çok nedeni olabilir. Eksik doldurulmuş kayıt formları, yanlış ifadeler, eksik bilgiler yada tam olarak istenilen evrakların sunulmaması gibi çeşitli ndenelerle Kanada MBA başvuruları red edilebilir. Edu Vizyon’ da, kabul hizmetlerimizin bir parçası olarak, başvuru sahiplerine başvurularının hatasız olmasını sağlamak için danışmanlık yapıyoruz. Tüm danışmanlık hizmetlerimiz kesinlikle ÜCRETSİZDİR.

2013 -2021 yılları arasında yaptığımız tüm Üniversite başvurularından %100 kabul almayı başardık.

Neden Kanada’da MBA eğitimi almalısınız?

Son yıllarda Kanada üniversiteleri MBA programları için popüler hale geldi. Kanada’yı Türk öğrenciler arasında tercih edilme sebeplerine bir bakalım :

Uluslararası Kabul Görmüş Dereceler

Kanada üniversiteleri tarafından verilen dereceler dünya çapında tanınmakta ve uluslararası işverenler tarafından çok değer görmektedir. Toronto Üniversitesi, British Columbia Üniversitesi, Mc Gill Üniversitesi, Waterloo Üniversitesi, dünyanın en iyi 50 mühendislik ve teknoloji enstitüsü arasındadır.

Düşük Eğitim ve Yaşam Maliyeti

Gelişmiş bir ulus olmasına rağmen, Kanada’daki yüksek öğrenimin maliyeti batılı ülkelere nispeten daha ucuzdur. Uygun bir öğrenim ücretiyle yüksek kaliteli eğitim, Kanada’ya benzersiz bir avantaj sağlar.

ABD ve İngiltere’ye kıyasla düşük yaşam maliyeti, güvenlik, istikrar ve çok kültürlü bir ortam, Kanada’yı daha iyi bir yer haline getiriyor

Yüksek Yaşam Standartları

Kanada, 2004 yılından beri Birleşmiş Milletler Yaşam Kalitesi Endeksi’nde sürekli olarak ilk 10/ 15  ülke arasında yer almaktadır. Kanada, eğitim ve beceriler, işler ve kazançlar, sağlık, güvenlik, çevre kalitesi, refah ve öznel refah açısından ortalamanın üzerinde yer almaya devam etmektedir. Özelikle 2015 sonrası Türkiye’de ki yurtdışı eğitim trendlerinde Kanada diğer ülkelere oranla açık ara öndedir.

Göçmen dostu politikalar

Kanada, dünyanın en göçmen dostu ülkesi olarak biliniyor. Politikaları, dünyanın her yerinden göç almaya yöneliktir. Bu, Kanada’yı eğitim yeri olarak seçmenin başlıca nedenlerinden biridir. Kanada’da yüksek eğitim programları sonrasında yasal olarak 3 yıl kadar çalışma izni alınabiliyor.

Kanada’daki En İyi İşletme Okulları ?

QS Global MBA Rankings 2020’ye göre, aşağıdakiler Kanada’daki en iyi MBA kolejleridir.

Rotman İşletme Okulu, Toronto

Rotman School of Management, 20 aylık bir yoğun eğitim içeren programda 4 aylık bir staj ( co-op ) garantisi öğrencilere sunulmaktadır.  İşletme Fakültesi, Toronto Üniversitesi, Tam Zamanlı MBA Programı’nın bir parçasıdır. ( Eğer yeterli bütçeye sahipseniz kesinlikle favorilerimizdendir )

QS Canada Rank # 1
Süre 20 ay
Ort. GMAT 658
Ücreti (USD) 80.000 – 90.000 CAD

McGill Üniversitesi, Desautels

McGill Üniversitesi Desautels İşletme Fakültesi‘ndeki MBA programı, dünyanın en tanınmış ve uluslararası derece programlarından biri olarak yer almaktadır. McGill’in küresel itibarı ve mezunlar ağı, Desautels’i öğrencilerin kariyerlerini bir sonraki seviyeye taşımaları için harika bir yer haline getirmektedir. O kadar ki Başbakan Trudeau, Desautels ‘e ile yakınen ilgilendiği üzerine bir çok habere rastlayabilirsiniz. ( bir örnek )

QS Canada Rank # 2
Süre 22 ay
Ort. GMAT 659
Ücreti (USD) 60.000 – 90.000 CAD

Ivey İşletme Okulu, Western Üniversitesi

Ivey Business School, Kanada’nın önde gelen gerçek dünya, vaka temelli işletme eğitimi okuludur. Bir yıllık MBA programı Mart ayında başlar . Kariyer başarılarını hızlandırmaya hazır, yüksek başarı hedefleyen liderler için tasarlanmıştır harikulade programlar sunar.

QS Canada Rank # 3
Süre 12 ay
Ort. GMAT 657
Ücreti (USD) 80.000 – 110.000 CAD

Smith İşletme Fakültesi, Queen’s Üniversitesi

Queen’s Üniversitesi’ndeki Smith School Business, işletme eğitiminde mükemmelliği, yeniliği ve liderliği ile ünlüdür. Tam zamanlı MBA, kariyer hedefleriniz için doğru programı oluşturmanıza olanak tanıyan esnek ve son derece kişiselleştirilmiş bir yaklaşım benimser.

Kanada’nın önde gelen finans kurumları bu okula oldukça destek olurlar. Öyle ki okul bir çok Finans kuruluşuna yüksek kalifiye personel konusunda bir fabrika gibi çalışır. Sürdürülebilir Finans Enstitüsü, Kanada’nın sürdürülebilir finans alanındaki yeniliklerini şekillendirmek için akademi, özel sektör ve hükümeti bir araya getiren çok disiplinli bir araştırma ve mesleki gelişim ağıdır.

Queen’s Üniversitesi’ndeki Smith İşletme Fakültesi’nde bulunan ISF Enstitüsü de, sürdürülebilir finans için ilgili veri, uzmanlık ve iş odaklı çözümlerin boşluğunu doldurur. Finansal bilgi ve araçları iklim değişikliği zorunluluklarıyla uyumlu hale getirerek, düşük karbonlu küresel ekonomiye geçişte Kanada’nın resmi devlet politikalarına bile rehberlik edecek kadar kıymetli birimleri bünyesinde barındırmaktadır.

QS Canada Rank # 4
Süre 12 ay
Ort. GMAT650
Ücreti (ABD Doları) 70.000 – 100.000 CAD

Schulich İşletme Fakültesi, York Üniversitesi

Schulich tam zamanlı MBA, genel yönetim temellerine entegre bir yaklaşım sunan 16-20 aylık bir programdır. Program, tam zamanlı, yarı zamanlı ve hızlandırılmış olmak üzere 18 farklı uzmanlık kazanabileceğiniz programları size sunar.

Not: Schulich, The Economist, Forbes ve CNN Expansion tarafından Kanada’nın 1.sırada gelen işletme okuludur.

QS Canada Rank # 5
Süre 16 ay
Ort. GMAT 667
Ücreti (USD) 80.000 – 90.000 $

MBA Mezunları İçin Ortalama Maaşlar

Toronto- Üniversitesi $ 130,000
Ivey İş School- 120.000 $
Schulich İşletme Okulu – $ 91.940
McGill Üniversitesi  $ 117,000
Queen’s- $ 104,000 Üniversitesi
Kaynak 

Seçilecek En İyi Sektörler (MBA Sonrası)

  • Danışmanlık
  • Tüketim Malları
  • Finansal hizmetler
  • Teknoloji
  • Finansman
  • Veri analizi
  • Satış
  • Pazarlama iletişimi
  • Genel Müdürlük
  • Ürün Yönetimi

Öğrenci Vizesi Şartları ve Hükümleri

Kanada öğrenci vizesi  S-1 olarak adlandırılır. Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık (IRCC) web sitesi, en son vize ve göçmenlik gereksinimleri hakkındaki bilgileri güncelledi. Öğrencilerin vize başvurusu yapmadan önce başvuru koşullarını iyice incelemeleri tavsiye edilir.

Kanada’da bir eğitim vizesine başvurmak için, öğrencinin IRCC tarafından yetkilendirilmiş belirlenmiş öğrenim kurumları (DLI) listesi altında listelenen bir üniversiteden kabul almış olması gerekir. DLI listelerinde yer almayan hiç bir okula lütfen itibar etmeyiniz. Artık Covid-19 sonrası Kanada hükümeti DLI listelerinde yer verdiği kurumlara vize vermektedir. DLI listelerinde yer alamayan kurumlara yapacağınız başvurularda zaman ve maddi kayıplarınız olması muhtemeldir. DLI hakkında daha fazla bilgiye : bu adresten ulaşabilirsiniz.

Edu Vizyon Kanada Vizeleri Konusunda Uyarıyor !

Sevgili arkadaşlar Kanada vizesi işlemlerinizi lütfen çok çok ciddiye alınız. Malesef son 1 yıldır o kadar özensiz ve dikkatsiz hazırlanmış dosyalara şahit oluyoruz ki. İşlemlerinizi bir yurtdışı eğitim danışmanlığı ile yapıyor olsanız bile hazırlamanız gereken vize evraklarının ne olması gerektiğini lütfen biliniz. Bilinçsiz, üstünkörü, öylesine sırf sizden bir vize danışmanlığı ücreti alabilmek için çalışan gayri resmi kurumlara lütfen itibar etmeyiniz.

Kanada Vize Danışmanlığı için ücret ödemeyin !

Bizler hiç bir öğrencimizden, Kanada’da eğitim ve Kanada vize danışmanlığı konusunda bugüne kadar hiç bir şekilde danışmanlık ücreti almadık ve almayacağız.

Unutmayın, sizden Kanada’da eğitim konusunda danışmanlık ücreti talep eden kurumlar kesinlikle yetkisiz kurumlardır. !

Kanada’da Eğitim için Bizi Arayın !

Kanada’da MBA, Kanada Üniversiteleri, Kanada Kolejleri, Kanada dil okulları ve yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetlerimiz tamamen ücretsizdir. Daha fazla bilgi almak için Türkiye geneli Edu Vizyon şubelerini ziyaret edebilir yada bize 0 212 543 58 06 / 0 212 261 28 88 numaralı telefonlarımızdan arayabilirsiniz.

Ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz:
Whatsapp Görüşmesi
1
1 Okunmamış Mesajınız Var !
Edu Vizyon 0 535 712 07 90
Edu Vizyon'a hoş geldiniz!
Canlı, gerçek bir kişi ile hiç bir yükümlülük altına girmeden şimdi görüşebilirsiniz.
Size nasıl yardım edebiliriz?