Fişekhane Caddesi, Türkçü Sokak, Aral Apt. No : 2 K: 4 D: 7 Bakırköy - Istanbul
tr

Kanada’nın en iyi aşçılık okulları

Kanada'nın en iyi aşçılık okulları

Kanada’nın en iyi Aşçılık okulları

Kanada’da aşçılık eğitimi almayı mı düşünüyorsunuz? Kanada, Türk öğrenciler için mükemmel bir seçenek olabilir, çünkü son yıllarda ülkemizde Kanada’ya o kadar ciddi bir talep var ki yakında Toronto’nun göbeğin de bir Türk mahallesi görmek işten bile olmaz dersek sanırım abartmış olmayız.

Sevgili okuyucu ben Tunçağ veli ünlü. Muhtemelen Kanada yada her hangi bir yurtdışı eğitim programı hayalin varsa zaten bir yerlerde yüz yüze gelip el sıkışacağız. Ama önce şu Pandemi bitsin eski normale dönemezsek bile bir şekilde zoom yada farklı dijital platformlarda bir araya elbet geliriz.

İster inanın ister inanmayın, şef olmanın televizyon programları, Instagram gönderileri ve Kickstarter kampanyalarından başka yolları da var. Her yıl binlerce amatör aşçı, bir gün sonraki unutulmaz yemeğini hazırlamak umuduyla kıyıdan kıyıya uzanan aşçılık okullarına kaydolmaktadır. Aşçılık okullarına kendileri giden (ve o zamandan beri pek çok mezunu işe alan) bazı şeflerin yardımıyla, burada mutfak hünerlerini geliştirebileceğiniz en iyi Kanada aşçılık okulları hakkında konuşalım ( aranızda ‘ahçılık ‘ diye arama yapanlar var görüyorum lütfen )

Kanada’da bir çok aşçılık okulu, temel pişirme tekniklerini yönetim becerilerine kadar kapsayan çeşitli mutfak programları sunmaktadır. Kanada, gelecek vadeden şeflere yeni ve sıcak bir kariyere başlama tekniklerini öğrenme ve seyahat etme şansı sunuyor.

Kanada’da aşçılık eğitimi için seçimleri daraltmak önemlidir.

Her gün telefon, email yada sosyal medya üzerinden bir den çok kişi ile Kanada hakkında konuşuyoruz. Bir çoğunuzun kafasının çok karışık olduğunu biliyorum. En çok gelen sorulardan biri ” Kanada’da ne okusam ? Bu gün Kanada’da aşçılık eğitimi üzerine bir çoğumuzun gözünden kaçabilecek noktalardan bahsetmek istiyorum.

Kanada’da aşçılık eğitimleri üzerine çok fazla seçenek olduğundan, en iyi programa karar vermek için bazı temel bileşenlere dikkat etmenizi öneririm. Öncelikle deneyimli eğitmenler çok önemlidir.

Eğitim alacağınız okulda deneyimli şefler ve sektör profesyonelleri bulunmalıdır. Bu alanda en iyi öğreticilerden eğitim aldığınıza emin olmalısınız. Aşçılık eğitiminizin en önemli parçası, neredeyse kalesi sayılan mutfak, tüm güncel ekipmanlara sahip olmalı ve öğrenciler tarafından rahatlıkla kullanılabilmelidir. Uygulamalı eğitim aşçılık eğitimin de olmazsa olmazdır. Mümkünse seçeceğiniz okulda bir restoran veya kafe de bulunmasına dikkat edin.

Okulları değerlendirirken, Kanada’da ulusal bir akreditasyon sistemi olmadığını unutmayın. Tüm okullar yerel eğitim kurulları tarafından lisanslanmıştır. Akreditasyon bilgisi varsa, bu ek eğitim veya profesyonel kurullar aracılığıyladır.

Yurtdışında aşçılık eğitimi için sıkı bir kabul süreci yoktur. Tipik olarak, tek şart, öğrencilerin bazı temel akademik standartları karşılamanın yanı sıra bir lise diplomasına sahip olmaları yeterli sayılmaktadır.

Bazı Kanadalı aşçılık okulları sınavdan gerçek iş deneyimine kadar biraz daha fazlasını isteyebilir . Ayrıca Kanada’da eğitim almak için vizeye ihtiyacınız olacağını da unutmayın . Kanada vizesi için ciddi ve titiz bir çalışmanın yanı sıra kesinlikle çok iyi bir iş birliği de yapabilmeniz gerekir. Eh epey bir de sabra ihtiyacımız olacak. Programınızın başlaması planlanmadan önce, gereksinimleri çalıştığınızdan ve süreci yönlendirmek için yeterli zaman ayırdığınızdan kesinlikle emin olun.

Kanada Mutfağı

Kanada mutfağı, diğer birçok mutfaktan esinlenmiştir. Ağırlıklı olarak İngiliz ve Fransız. Bu nedenle, Kanada’daki aşçılık okullarında kapsamlı bir öğrenme deneyimi bekleyebilirsiniz. Mutfak yolculuğunuza fırıncı, aşçı veya sunucu olarak başlayabilirsiniz. Bununla birlikte, en iyi mutfak okulları, öğrencilerini profesyonel basamakları tırmanacak kadar iyi eğitir. Öyleyse, konaklama sektöründe kıdemli bir profesyonele dönüşmeden önce bu eğitimlerin size ciddi katkılar yapacağını unutmayın.

Kanada ekonomisi salgın nedeniyle darbe almış olsa da. Ancak ülke iki aydan fazla süredir tecrit altında değil. İşler gelişiyor. Bu nedenle, aday şefler iş beklentileri konusunda endişelenmemelidir.

Red Seal Sertifikalı olmak için sertifika testine girmeyi düşünmelisiniz. Kanada’daki birinci sınıf oteller ve restoranlar Red Seal, Sertifikalı uzmanları işe almayı tercih ediyor. Tüm bunlar Kanada’yı mutfak çalışmaları için heyecan verici bir yer haline getiriyor.

Kanada’nın en iyi aşçılık okulları sıralaması 2021

Kanada’nın en iyi aşçılık okulları sıralamasını oluştururken sektörel bir çok dergi, Web sitesi ve ilgili kaynaklardan faydalandım. Yani sıralama da ki okulları eğitim sonrası istihdam oranı %86 civarında ve oldukça yüksek.

SAIT School of Hospitality and Tourism

SAIT College Otelcilik ve Turizm Okulu, Kanada’nın önde gelen konaklama okullarından biridir ve öğrencilere eyleme dayalı öğrenme ve endüstri ortaklıkları yoluyla öğrenme fırsatı sunar. CEOWORLD dergisine göre SAIT School of Hospitality and Tourism, 2020 Yılında dünyanın en iyi turizm ve otelcilik okulları arasında dünya çapında 21. sırada yer aldı. SAIT turizm ve otelcilik okulunda, sadece konaklama endüstrisini incelemekle kalmaz, onun içinde çalışırsınız. Okulun mezuniyet sonrası sunmuş olduğu staj ve iş imkanları da oldukça cazip.

Burada mevcut dört mutfak programı vardır:

 • Mutfak Girişimciliği (Diploma Sonrası Sertifika)
 • Profesyonel Aşçılık (2 yıllık Diploma)
 • Fırıncılık ve Pastacılık Sanatları (2 yıllık Diploma)
 • Kasaplık ve Şarküteri İşletmeciliği (1 yıllık Sertifika)

Pacific Institute of Culinary Arts (PICA) – Vancouver, BC

PICA‘da okurken, Kanada’nın şehir merkezinde bulunan en beğenilen otel ve restoranlarından bazılarına erişebilirsiniz. Mutfak sanatları programını veya pişirme programını takip edebilirsiniz. Yıl boyu süren çift diploma kursu, bu iki programın birleşimidir. Kasaplık, peynir, diyet, beslenme, kaplama, şarap ve çok daha fazlasını öğreneceksiniz. PICA, öğrenci tarafından işletilen Bistro 101 ve Bakery 101’de sürdürülebilir tüketimi teşvik eden bir deniz ürünleri koruma programıyla ortaklık kurmuştur.

Eğitim programları ve süresi:

 • Profesyonel Mutfak Sanatları Diploması – 6 ay
 • Profesyonel Pişirme ve Pastacılık Diploması – 6 ay
 • Profesyonel Aşçılık / Pişirme ve Pastacılık Sanatları Çift Diploma (İlk iki programın birleşimi) – 1 yıl

The Culinary Institute of Canada (Holland College) – Charlottetown, PEI

The Culinary Institute of Canada, Maritimes bölgesi, dünyadaki en iyi deniz ürünlerinden bazılarına erişimle ödüllendirilmiştir adeta. Morina balığı, istiridye, midye, deniz tarağı ve somon gibi en kaliteli yerel balıkları kullanabilirsiniz.

Kanada Aşçılık Enstitüsü, Mutfak Sanatları , Pastacılık Sanatları ve Uluslararası Konaklama İşletmeciliği alanlarında birinci sınıf endüstri temelli eğitim vermektedir . Programlar endüstri uzmanları ile görüşülerek geliştirilir ve onlara uluslararası standartları karşılama öğretilir. The Culinary Institute of Canada’dan mezun olduğunuzda, başarılı olmak için ihtiyacınız olan becerilere ve eğitime sahip olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

Buradayken, seçkin bir alakart restoran olan The Dining Room‘un mutfaklarında uygulamalı deneyim yaşayacaksınız. En son teknolojiye sahip tesisler de becerilerinizi geliştirip, ardından staj sırasında bunları pratik şansı elde edeceksiniz.

Kanada Aşçılık Enstitüsü, Turizm ve Aşçılık Merkezinde yer almaktadır. Burada Turizm ve Mutfak Merkezinde sanal bir tur atın (lütfen sanal turun COVID-19 salgınından önce oluşturulduğunu unutmayın. CIC artık COVID-19 azaltma protokollerine sahiptir.)

Mutfak Sanatları programı ve Pastacılık Sanatları programı öğrencilerden aktif katılım ( yüz yüze eğitim) talep etmektedir. Ayrıca yönetim ve sunum konusunda ek eğitim alacaksınız.

Zamanınız kısaysa, bazı kısa eğitim kamplarına da katılabilirsiniz. Bir şef, malzeme satın almadan yemeğin temel eğitim programının bir parçası olarak hazırlanmasına kadar tüm prosedürü size öğreteceklerinden emin olabilirsiniz.

Eğitim programları ve süresi:

 • Mutfak Sanatları Diploması – 2 yıl
 • Uluslararası Otelcilik Yönetimi Diploması – 2 yıl
 • Pastacılık Sanatları Sertifikası – 1 yıl

Northwest Culinary Academy of Vancouver – Vancouver, BC

NWCAV’ın yoğun kursları sizi bir mutfak uzmanı yapmak için tasarlanmıştır. Bu okulda ki eğitim sonrasında aşçılık kariyerinize güvenilir adımlarla başlayabilirsiniz. Favori programlarımdan kısaca bahsetmek istiyorum 🙂

Profesyonel Mutfak Sanatları Diploma programı size tahıllar, deniz ürünleri, çorbalar, stoklar ve daha fazlası gibi tuzlu yiyecekler pişirmeyi öğretir. Malzemelerin çiftlikten yemek masasına nasıl yapıldığını ayrıntılı olarak öğreneceksiniz.

Profesyonel Ekmek ve Pastacılık Sanatları Diploma programı, esas olarak tatlı yapımıyla ilgilidir. Size glütensiz pişirme ve ekmek, kek, hamur işleri ve şeker sanatı yapmayı öğretir. Program için de profesyonel şirketler de 480 saatlik bir staj çalışması bence çok akıllıca Bu sayede stajyer olarak başarılı olursan kazançlı bir işin de sahibi olursunuz. ( Ortalama kazançlar 4000/6000 CAD ay)

Eğitim programları ve süresi:

 • Profesyonel Mutfak Sanatları Diploması – 15 hafta
 • Profesyonel Ekmek ve Pastacılık Sanatları Diploması – 15 hafta
 • Profesyonel Program (İlk iki programın bir kombinasyonu + 480 saatlik Endüstri İşbirliği) – 1 yıl
 • Birkaç önyükleme kampı – 4 saatten 7 saate kadar temel eğitim programına bağlı olarak haftalar

Le Cordon Bleu Ottawa Culinary Arts Institute – Ottawa, ON

Le Cordon Blue Ottawa, 20 ülkeye yayılmış 35 enstitüsünde 20.000’den fazla öğrenciye eğitim veren 125 yıllık prestijli okul ağının bir parçasıdır. Lezzetli yemeklerde ustalaşmak için Mutfak diploma programını ve mevcut hamur işi yapma becerilerinizi geliştirmek için Pastacılık Diploma programını tercih edebilirsiniz.

Dünyanın en iyi şeflerinden bazıları bu kursta size terminolojiyi, temel teknikleri, gelişmiş süslemeyi ve çok daha fazlasını öğretir. Kapsamlı Grand Diplôme programı, daha önce bahsedilen her iki programın birleşimidir. Le Cordon Blue ortaklarındaki sayısız otel ve tatil köyünden herhangi birine yerleştirilebilirsiniz. İyi kazanabilirsiniz.

Eğitim programları ve süresi

 • Mutfak Diploması – 9 ay
 • Pastacılık Diploması – 9 ay
 • Büyük Diplôme (İlk iki programın birleşimi) – 9 ay
 • Mutfak Yönetimi Diploması – 3 ay
 • Online Akredite Sertifika kursları – 6 ay
 • Kısa kurslar – 3 ay

Kanada’da aşçılık eğitimi veren diğer Kolejler

 • Algonquin College.
 • Conestoga College.
 • Thompson Rivers University.
 • LaSalle College.
 • Fanshawe College.
 • New Brunswick Community College.
 • Northern Alberta Institute of Technology.
 • Fleming College
 • Niagara College
 • George Brown College
 • Sait College

Kanada’da aşçılık ve Kanada eğitim danışmanlığı için bizi arayın !

Kanada’nın en iyi aşçılık okulları, Kanada Üniversiteleri, Kanada Kolejleri, Kanada dil okulları ve Kanada’da eğitim seçenekleri hakkında daha fazla bilgi için Edu Vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı ile iletişime geçebilirsiniz. Tel : 0 212 543 58 06

Kanada'da aşçılık eğitimi hakkında sıkça sorulan sorular
Kanada'da şefler talep görüyor mu?
Aşçılar ülke çapında yüksek talep görüyor. Kanada çok kültürlü bir toplum haline geldi ve bu, yabancı mutfaklarda uzmanlaşmış şeflere olan talebi artırdı. Kanada Aşçılar ve Aşçılar Federasyonu’na göre, en iyi eğitimli aşçılar ve aşçılar çok talep görüyor
Kanada'da aşçılar saatlik ne kadar kazanıyor?
Kanada’da bir şefin ortalama maaşı saatte 19,79 ile 24,67 dolardır.
Kanada'da en yüksek ücretli işler nedir?

 • Pratisyen Hemşire – 104.000 CAD / yıl
 • Diş Hekimi – 93.600 CAD / yıl
 • Kamu Hizmetleri Yöneticisi – 114.000 CAD / yıl
 • Güç Sistemleri Elektrikçisi – 86.000 CAD / yıl
 • Maden ve Taş Ocağı Sorumlusu – 83.200 CAD / yıl
 • Boru Tesisat Sorumlusu – 81.000 CAD / yıl
 • Mühendislik Müdürü – 106.000 CAD / yıl
 • Bilimsel Araştırma Müdürü – 102.000 CAD / yıl
 • Kamu Yönetimi Direktörü – 110.000 CAD / yıl
 • İnşaat Müdürü – 83.000 CAD / yıl

Kanada'da en yüksek ücretli işler

 • Hekim / Doktor – 150.000 CAD / yıl
 • Avukat – 135.000 CAD / yıl
 • Madenci / Petrol ve Gaz Delici – 77,250 CAD / yıl
 • Diş Hekimi – 75.000 CAD / yıl
 • Kayıtlı Hemşireler – 74.000 CAD / yıl

Mezun istihdam edilebilirliği en yüksek Kanada üniversiteleri hangileri?

Bir üniversitenin prestiji, sizi iş piyasasına hazırlamıyorsa pek bir şey ifade etmez. Neyse ki, Kanada üniversiteleri öğrencilere gerçek dünyada uygulanabilecek ilgili becerileri öğretmenin ne kadar önemli olduğunu biliyor.

Ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz:
Whatsapp Görüşmesi
1
1 Okunmamış Mesajınız Var !
Edu Vizyon 0 535 712 07 90
Kanada'da aşçılık eğitimi düşünüyorsanız bizimle şimdi iletişime geçebilirsiniz.