Fişekhane Caddesi, Türkçü Sokak, Aral Apt. No : 2 K: 4 D: 7 Bakırköy - Istanbul
tr

Kanada’da öğrenciler için yaşam giderleri


 

Kanada öğrencilerinin yaşam giderleri

Kanada öğrencilerin üniversite eğitiminde en çok tercih ettiği ülkelerin başında gelmektedir. Kanada’nın çok fazla tercih ediliyor olmasının çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Eğitimin kaliteli olması, yüksek standartlara sahip yaşam gibi birçok sebep Kanada’nın tercih sebebi olmasını sağlamaktadır. Kanada’nın tercih sebebi olmasını etkileyen en önemli unsurlardan bir tanesi de uygun maliyetli olmasıdır. Kanada’nın hem eğitim ücretleri hem de yaşam giderleri gayet uygun düzeydedir.

Kanada Konaklama

Kanada’da eğitim alacaksanız öncelikle konaklama ihtiyacınızı karşılayabiliyor olmanız gerekmektedir. Kanada konaklama ihtiyacı ise üç farklı şekilde karşılanabilir. Kanada konaklama yolu olarak tercih edebileceğimiz ilk yol yurt tipi konaklamadır. Yurt tipi konaklamada bazen 3 bazen de 4 kişilik odalarda kalınmaktadır. Tuvalet, banyo, yemekhane gibi alanlar ortak kullanım alanına dâhildir. Konaklama için tercih edilebilecek olan ikinci konaklama modeli ise apart otel konaklama modelini oluşturmaktadır. Apart otel konaklama modelinde eşyalar apart otel sahibi tarafından ayarlanmakta ve kira bedeli öder gibi öğrenci ücreti ödenmektedir. Son konaklama modeli olarak gösterebileceğimiz konaklama modeli ise ev tipi konaklamayı oluşturmaktadır. EV tipi konaklamada birkaç arkadaş ev tutarak eşya ayarlayabilir ve kira bedelini ve masrafları ortaklaşa paylaşabilirsiniz.

Kanada konaklama modeline göre fiyatlandırma değişkenlik gösterse de elbette ki konaklamanın belli başlı bir ücreti bulunmaktadır. Öğrenciler için Kanada’da konaklamanın yıllık ortalama maliyeti konaklamanın tipine ve kalitesine göre 6500 CAD ile 25.000CAD arasında değişkenlik göstermektedir. Kanada konaklama modelinde şehre göre de konaklama ücreti değişkenlik göstermektedir.

Bir konaklama modeli ise aile yanı konaklama modelidir. Aile yanı konaklama modelinde konaklama ücreti çok değişmese de, yemek açısından avantajlıdır. Aile yanı konaklama modelinde sabah ve akşam yemekleri aile tarafından karşılanmaktadır. Bu durumda öğrenci için büyük bir avantajı doğurmaktadır. Hem öğrenci yemekle uğraşmamış olur, hem de yemek için fazladan masraf yapılmamış olur.

Kanada Ulaşım

Kanada’da ulaşım metro ve otobüs ile sağlanmaktadır. Tabi ki ulaşım ücreti şehirden şehre değişkenlik göstermektedir. Kanada’da ulaşıma harcayacağınız masraf şehirden şehre değişkenlik gösterse de aylık ortalama 65 dolar ile 190 dolar arasında değişkenlik göstermektedir.

Okul yakınında konaklama imkânı sağlamanız sayesinde ulaşım ücretinizi de alabildiğine minimize etmiş olursunuz. Kanada’da ulaşım ücretini en alt seviyeye indirecek en önemli etmen öncelikle okul yakınında konaklama imkânı bulmak, ikincisi de ulaşımda metro yerine otobüs tercihi yapmaktır.

Kanada’da yemek – içmek masrafları

Yaşam sürdürebilmek için belli temel ihtiyaçlar bulunmaktadır. Konaklama en temel ihtiyaçlardandır. Elbette ki beslenme de en temel ihtiyaçlar arasında bulunmaktadır. Kanada’da eğitim alan bir öğrenci beslenme için de masraf yapacaktır.

Bir öğrenci beslenme için yaptığı masrafı en aza indirmek için doğru bir konaklama modeli tercih edebilir. Yurt tipi konaklama modelinde yemek yurt tarafından verildiğinden dolayı yemek için ekstra masraf yapma gibi bir durum söz konusu olmaz. Ya da aile yanı konaklama modeli tercih edildiğinde sabah ve akşam yemekleri aile tarafından karşılanacağından dolayı yemek için yine ekstra masraf yapmak durumunda kalınmaz.

Ancak bu durumlar söz konusu değilse öğrenci kendi yeme içme masrafını kendi karşılamak durumunda kalacaktır. Kanada’da yeme içme maliyeti gayet uygundur. Bir ekmek 2,57 dolardır. Bunun yanı sıra yemeklerin ana maddesi olan patatesin bir kilosu 1,98 dolar, pirincin bir kilosu 3,07 dolar olmaktadır. 1 litre su 1,63 dolarken, 12 adet yumurta 3,07 dolar olmaktadır.

Kanada’da diğer masraflar

Kanada’da üniversite eğitimi alan bir öğrenci eğitim masrafı, konaklama masrafı, ulaşım ve yeme içme masrafı haricinde harcanan belli başlı masraflar bulunmaktadır. Kanada’da yaşam süren bir öğrencinin en temel ihtiyaçlarından bir tanesi de hiç şüphesiz internettir. Kanada’da internet için ödenen ücret aylık ortalama olarak 55 dolar ile 95 dolar arasında değişkenlik göstermektedir.

Bunun haricinde sağlık sigortası da yine şart olan durumlar arasında bulunmaktadır. Doğal olarak sağlık sigortasına da harcanan da belli bir ücret bulunmaktadır.

Kanada’da eğitim planlıyorsanız Kanada dil okulları fiyatlarına göz atmanızı tavsiye ederiz.

Ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz:
WhatsApp Başlat
1
1 Yeni Mesajınız Var !
Merhaba ,
Size nasıl yardımcı olabiliriz ? Sorularınız var ise şimdi online eğitim danışmanına sorularınızı yazabilirsiniz.