Fişekhane Caddesi, Türkçü Sokak, Aral Apt. No : 2 K: 4 D: 7 Bakırköy - Istanbul
tr

Prag Kimya ve Teknoloji Üniversitesi (UCT Prague)

Prag Kimya ve Teknoloji Üniversitesi (UCT Prag)

Prag Teknoloji Üniversitesi 1952 yılında kurulmuştur. 3.600’ün üzerinde öğrenciye eğitim vermektedir . Çek Cumhuriyeti’nde kimya alanında uzmanlaşmış ve önde gelen en büyük üniversitedir. 1920 yılında Prag Politeknik’in yeniden düzenlenmesi ile Kimya Teknoloji okulu Çek Teknik Üniversitesi’nin 7 bölümünden biri olarak kurulmuştur. Daha sonra 1952 yılında Prag Kimya ve teknoloji Üniversitesi Çek Teknik Üniversitesinden bağımsız olarak kurulmuştur.

Üniversitenin Kimya Teknolojisi Fakültesi, Çevre Teknolojisi Fakültesi, Kimya Mühendisliği Fakültesi ve Gıda ve Biyokimyasal Teknoloji Fakültesi olmak üzere 4 farklı fakültesi bulunmaktadır.

‘QS World University Rankings, Times Higher Education (THE) World University Ranking’ gibi kurumların yaptığı Dünya geneli üniveristeler sıralamasında ilk 500’de yer alan Prag Kimya ve Teknoloji Üniversitesinin YÖK Denkliği bulunmaktadır. Ek olarak Erasmus ve öğrenci değişim programlarında Çekya’nın en aktif üniversitesidir.

Orta Avrupa’nın merkezinde yer alan ve Çekya’nın başkenti olan Prag’da alacağınız eğitim sayesinde eşsiz bir deneyim yaşama fırsatı elde edeceksiniz. Avrupa’nın diğer şehirlerine göre oldukça ekonomik olan Prag şehrinde hem kaliteli hem de oldukça uygun fiyatlı eğitim alabilirisiniz. Hem de bu eğitimin karşılığında bütün Avrupa’da ve dünyanın birçok ülkesinde geçerli Mavi Diploma ’ya sahip olacaksınız.

Yurtdışında kaliteli ve ekonomik bir eğitim almak isteyen öğrenciler Çek Cumhuriye’tini tercih etmektedir.

Başvuru Koşulları

Lisans eğitimine başvurmak isteyen öğrencilerin lise mezunu olması yeterlidir. OSYM tarafından yapılan üniversite yerleştirme sınavına girmelerine gerek yoktur. Lise diploması ve transkripti ile başvuru yapılabilmektedir. Başvuru sırasında dil yeterliliği olmayan öğrenciler seçtikleri eğitim diline göre Çekçe veya İngilizce dilinde 1 sene hazırlık eğitimi alabilmektedir.

Yüksek lisansa başvuru yapmak isteyen öğrenciler için ise lisans diplomasına ve lisans transkriptine ihtiyaç duyulmaktadır. Ek olarak dil yeterliliği de istenmektedir.

*Prag Kimya ve Teknoloji Üniversitesinde eğitim almak isteyen öğrencilerin liselerinin fen bölümlerinden mezun olmaları gerekmektedir. İngilizce veya Çekçe yeterlilik belgesi olmayan öğrenciler 1 sene hazırlık eğitimi alabilirler. Çek Teknik Üniversitesi veya Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesinde alınan hazırlık eğitimleri Lisans ve Yüksek Lisans Programlarına başlarken geçerli sayılmaktadır.

Prag Kimya ve Teknoloji Üniversitesi Bölümleri ve Ücretleri

 Lisans Bölümleri (İngilizce)

  • Kimya Mühendisliği ve Teknolojisi: 6 Sömestr; Yıllık Eğitim Ücreti= € 2.600
  • Kimya Teknolojisi ve Materyaller: 6 Sömestr; Yıllık Eğitim Ücreti= € 2.600
  • Çevre Kimyası ve Teknoloji: 6 Sömestr; Yıllık Eğitim Ücreti= € 2.600
  • Yiyecek ve Biyomedikal Teknoloji: 6 Sömestr; Yıllık Eğitim Ücreti= € 2.600

 Yüksek Lisans Bölümleri (İngilizce)

  • Biyoteknoloji: 4 Sömestr; Yıllık Eğitim Ücreti= € 2.600
  • Çevre Kimyası ve Teknoloji: 4 Sömestr; Yıllık Eğitim Ücreti= € 2.600
  • Kimya, Teknoloji ve Materyaller: 4 Sömestr; Yıllık Eğitim Ücreti= € 2.600

Yukarıdaki bilgilere dayanarak daha fazla bilgi almak isterseniz 0533 196 6574 No’lu numaradan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz:
Whatsapp Görüşmesi
1
1 Okunmamış Mesajınız Var !
Edu Vizyon 0 535 712 07 90
Prag Kimya ve Teknoloji Üniversitesi hakkında daha fazla bilgi için online danışmandan bilgi alabilirsiniz.