Fişekhane Caddesi, Türkçü Sokak, Aral Apt. No : 2 K: 4 D: 7 Bakırköy - Istanbul
tr

En iyi Çekya Üniversiteleri

Çekya’nın en iyi üniversiteleri

Çek Cumhuriyeti en iyi üniversiteleri sıralaması

Çekya’nın en iyi üniversiteleri sıralamasını Çekya’da eğitim düşünen Türk öğrenciler için hazırlayarak seçeceğiniz üniversite hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanızı umuyoruz. Çek Cumhuriyeti uluslararası öğrenciler için popüler bir nokta haline geldi. Hiç şüphe yok ki, düşük ücretlerle kaliteli eğitimi ve mütevazı maliyetlerle yüksek yaşam kalitesinin bunda hatrı sayılır bir payı var.

Çekya’yı popüler kılan bir diğer neden ise neredeyse 11 milyonluk bir nüfusu bile olmayan bir ülkenin kaliteli üniversitelere sahip olması gerçekten de Çekya’nın neden eğitim için tercih ediliyor sorusuna verilebilecek en iyi yanıtlardan bir tanesi.

Çekya’nın en iyi üniversiteleri

Çekya’nın en iyi üniversiteleri sıralamasında sıkça göreceğiniz üniversite genellikle Charles Üniversitesi ‘dir. Avrupa’nın en iyi 200 üniversitesi arasında da sık sık görüebilirsiniz.

Ayrıca ilk 1000 üniversite içinde Çekya’nın 9 üniversitesi var. Sizlere bu durumu daha iyi anlatabilmek adına aşağıdaki listeyi hazırladık.

Dünya Üniversite sıralmarı nasıl çalışır?

QS World University Rankings: en önemli, en referanslı sıralamalar arasındadır. QS World University Rankings sıralaması  dünya çapında üniversiteler de ki akademisyenlere sorularak yapılır.  Ortaya çıkan sonuca göre üniversiteler sıralanır. Tabi ki bu sıralamalarda üniversitelerin akademik başarıları, bilimsel yayınları gibi farklı kriterler de elbet önemlidir. Yine de bu sistem itibara dayalı bir sistemdir.

QS World University Rankings bugün tüm dünyada akademisyenlerin üstünde uzlaştığı ve oldukça itibarlı bir sıralamadır. Uluslararası arenada ilgiyle izlenir.

Times Higher Education World University Rankings : Bir üniversitenin yapmış olduğu  herhangi bir bilimsel araştırmanın ne kadar ses getirdiği, ne kadar alıntılandığı ile ile ilgili bir sıralamadır. Yani bir üniversitenin araştırmasına başka yerlerde ne sıklıkta atıf yapıkdığına bakılır. Alıntılar yoluyla öğretim kalitesi, araştırma mükemmelliği ve araştırma etkisine göre sıralama yapılır. Bir nevi üniversitenin araştırma kalitesi, kendisinden söz edilişi, bıraktığı etki…vb

Dünya Üniversiteleri Sıralaması Akademik Shanghai Jiao Tong University (genellikle sadece Şangay Sıralaması veya ARWU da denilir.) Nobel ödülü kazanan, yayımlanan , anılan bilimsel makale sayısı ve personel sayısı veya mezunları ile ölçülen bir sıralamadır. Mesela, araştırma çıkışı ve kalite üzerinde durulmaktadır. Dikkate alınması gereken bir sıralamadır.

Çekya’nın en iyi üniversiteleri sıralaması – Çek Cumhuriyeti’ndeki en iyi 17 üniversiteleri 2022


Çekya’da eğitim

Çek Cumhuriyetinde eğitim planlarınız ve  Çekya’da üniversite eğitimi almak istiyorsanız bize her daim 0 212 543 58 06 ‘dan ulaşabilir, Edu Vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı ofislerini ziyaret edebilirsiniz.

Ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz:
Whatsapp Görüşmesi
1
1 Okunmamış Mesajınız Var !
Edu Vizyon 0 535 712 07 90
Edu Vizyon'a hoş geldiniz!
Canlı, gerçek bir kişi ile hiç bir yükümlülük altına girmeden şimdi görüşebilirsiniz.
Size nasıl yardım edebiliriz?