Fişekhane Caddesi, Türkçü Sokak, Aral Apt. No : 2 K: 4 D: 7 Bakırköy - Istanbul
tr

Kanada Kolejleri

Kanda Kolejleri

Kanada Devlet Kolejlerinde eğitim

Kanada kolejleri , gerek kalitesi , gerek se mezuniyet sonrasında size sunduğu yasal çalışma izinleri sayesinde her zaman Türk öğrencilerin ilk tercihlerinden biri olmuştur. Kanada’da pek çok harika kolej var ve seçeneklerinizi daraltmak belki size biraz zor gelebilir. Bu konuda dikkate alınması gereken çok sayıda faktör var. İşte bu tarz durumlarda tamamen ücretsiz bir şekilde danışmanlık sunmaktayız. Bizim için önemli olan unsur sizin bu eğitimi ne kadar istediğiniz ve bu konuda bizimle ne kadar bir iş birliğine hazır olduğunuzdur. Unutmayın biz, her zaman bu konuda size tamamen ücretsiz , tamamen yasal bir şekilde yardımcı olmaya hazırız.

Kimler Kanada Kolejlerinde eğitim alabilir ?

Kanada Kolejlerine başvuru yapmak için her hangi bir sınava girmenize gerek yoktur. Başvuran her öğrenci için mutlaka değerlendirme yapılır ve ortalama olarak bir kaç haftayı bulan değerlendirme süreci sonunda başvurunuz neticelenir.

Lise mezunları için programlar genellikle 2 yıldır. Ancak bazı programlarda ve öğrencilerin eğitim durumlarına göre bu süre  3 veya 4 yılı bulabilir. Eğitim süreniz 2 yada 4 yıl olsun fark etmeksizin lisans derecesi elde edebilirsiniz.

Türkiye’de Lisans veya yüksek lisans derecesine sahip olan  üniversite mezunlar için programlar da eğitim süresi 1-2 yıl. Uzmanlık alanınızda yeniden eğitim almanıza veya ek eğitim almanıza izin verir.

Kanada kolejlerinde kabul şartları

Kanada Kolejleri için genellikle kabul için yerine getirilmesi gereken bir kaç önemli

Kanada kolejleri için başvuru evrakları nelerdir ?

  • Diploma (Lise veya Üniversite)
  • Transkript
  • İngilizce eğitim için IELTS
  • Özgeçmiş veya portföyünüz
  • Bölüme bağlı olarak ek mülakat veya test istenebilir.

Kanada kolejlerine kayıt olurken nelere dikkat etmeli ?

Kanada kolejleri için ortalama olarak yılda 2 kez başlangıç dönemi vardır. ( İstisna olarak bazı kolejlerde mayıs dönemi de kabul edilir. yani 3 kez ) Ortalama olarak Kanada devlet ve özel kolejlerde kabuller 2 hafta ile 18 hafta arasında değişmektedir. Üstelik Kanada’da Kolej öncesinde bir İngilizce hazırlık eğitimi de alacaksanız başvurularınızı en az 6 -8 ay önceden yapmanız da fayda olacaktır. Özelikle 2020 – 2021 – 2022 dönemlerin de erken başvuru oldukça önemlidir. Özelikle 2020 yılında Dünya’nın yaşadığı Korona virüs pandemisi sebebi ile bir çok ulusal ve uluslararası öğrenci eğitimine ara verdi. Bu durumda kolejlerin hali hazırda yoğun olan öğrenci sayılarının Pandemi sonrası özelikle önümüzde ki 2 yıl içinde daha fazla olacağını öngörmekteyiz. Hal böyle olunca yığılmaların önüne geçmek adına başvurularınız kesinlikle erken yapmanız tamamen sizin faydanıza olacaktır.

Peki Kanada’da kolej eğitimi almaya karar verirken nelere dikkat etmeli ?

Öncelikle Kanada’da hangi eyalette ve hangi şehirde eğitim almak istediğinize karar verin. Son 5 yıl da Kanada’ya Kolej eğitimi için gönderdiğimiz öğrencilerin en çok soğuk havadan etkilendiklerini gördük. Kanada’da şu an için en çok tercih edilen şehirler ( sosyal medya paylaşımlarımız dan da bunu takip edebilirsiniz ) Toronto, Vancouver, Montrel, Ottowa, Calgary ve Halifax

Kanada’nın resmi bir üniversite yada College sıralama sistemi yoktur. Sıralamaları medyada veya gazetelerde yayınlanmış olarak bulabilirsiniz, ancak bunlar resmi değildir ve birçok üniversite/ kolej bu sıralamalara katılmaz. Bu durum, bu sıralamaların doğru olup olmadığını belirlemeyi zorlaştırır. Bu konuda profesyonel olarak hizmet veren bazı uluslararası sıralama yapan kurumların web siteleri inceleyebilirsiniz. ( QS World University Rankings, Times…vb ) Yada yurt dışı eğitim danışmanlığı hizmeti veren bir kurumdan destek isteyebilirsiniz.

Okulun ilk dili

Kanada’da en çok konuşulan diller İngilizce ve Fransızcadır. Bazı okullar ana dillerinden birini veya ikisini birden kullanır. Gerekli bölümde çalışıp başarılı olabileceğinizden emin olun.

Derecenin türü

Başvuru yapacağınız kolej size nasıl bir derece sağlayacak ? Lisans mı yoksa yüksek lisans mı ?

Kanada Kolejlerin nerede ?

Listenizdeki okulların her birinin bulunduğu alanı araştırdığınızdan emin olun. Okulun bulunduğu konumu iyi araştırın. ( Metro’ya uzaklık, şehir merkezi, kırsal alan , kent nüfusu vb )

Okulun büyüklüğü

Büyük veya küçük bir kampüse mi ilgi duyuyorsunuz? Büyük dersler mi yoksa küçük seminerler mi? Her ikisinin de kendi artıları ve eksileri vardır, bu nedenle hangisi yada hangileri sizi mutlu eder emin olun.

Okulun itibarı

Bunu araştırmak için zaman ayırdığınızdan emin olun ve düşündüğünüz her okulun mezunlarının işe yerleştirme oranını öğrenin. Eğitim alacağınız  okulun Kanada’da iş yerleşim oranlarına dikkat edin. Boşa zaman harcamayın. Maalesef Türkiye’den giden bir çok öğrenci bu durumun ciddiyetini gittikten sonra anlıyor… ama çok geç..

Kanada kolejlerinin ve Okulların kalitesi

Kütüphaneler, laboratuvarlar ve teknik ekipmanlar nasıl? Hangi dersleri göreceğinizi biliyor musunuz ( Yine bir çok öğrencinin bu konuda hiç bir fikri yok )

İş deneyimi fırsatları

İşbirliği (“Co-op”) programı veya benzeri bir şey var mı? Yani mezuniyetiniz sonrasında Kolej size iş konusunda / staj konusunda yardımcı olacak mı ?

Kanada Kolejeleri Ücretler , indirim ve ve burslar

Yurtdışında okumak pahalı olabilir. Okul, eğitiminizi karşılamanıza yardımcı olacak hibe veya burs sunuyor mu? Bu burslara nasıl başvuru yapabilirsiniz biliyor musunuz ?

Özel ihtiyaçlar için konaklama yerleri

Okul fiziksel veya öğrenme engelli öğrencileri barındırabiliyor mu? Konaklama Kanada’da ciddi bir problemlerdir ve lütfen en az okul seçimi, en az vize kadar bu konuyu ciddiye alın.

Eğlence etkinlikleri

Okul, spor, kulüp veya okul gazetesi gibi ilginizi çekebilecek ders dışı etkinlikler sunuyor mu? Unutmayın sosyal hayat çok önemli. Eğer Kanada’da yalnız kalırsanız , sosyal bir hayatınız olmaz ise Kanada sizin için bir kabusa dönüşebilir. Bu konuda Kanada’da eğitim alan danışmanlarımızdan tecrübelerini dinleyebilirsiniz.

Diğer Faktörler

Kanada’da okumak istiyor ancak İngilizce becerilerinizi geliştirmeniz gerekiyorsa, bir geçiş programı düşünün. Özelikle Kanada’da dil eğitimi sonrası herhangi bir şekilde IELTS yada TOEFL sınavlarına girmenize gerek kalmadan bir koleje rahatlıkla yerleşebilirsiniz.

Kanada kolejleri başvurusu

Listenizi daralttıktan sonraki adım, uygulamalarınızı bir araya getirmeye başlamaktır. Kanada’daki tüm okulların farklı başvuru gereksinimleri olacaktır, bu nedenle her okulun başvuru koşullarının yanı sıra İngilizce veya Fransızca dil gereksinimlerini bilmek çok önemlidir.

Kanada Kolejleri hakkında sıkça sorulan sorular ve cevapları ?

Kanada'da Kolej eğitimi alırken yasal olarak çalışabilir miyim ?
Öncelikle Kanada'da Kolej eğitimi alan her uluslararası öğrenci haftada en az 20 saat kadar yasal çalışma iznine sahip olmaktadır. Kanada'da eğitim alacağınız program co-op ya da full time staj süresi içeriyorsa, aynı zamanda co-op work permit başvurusu da yapmanız gerekir. Kanada’da 1 yıla kadar olan eğitimlerden sonra 40 hafta , 2 yıl ve üzeri programlardan sonra da 3 yıla kadar çalışma izni alınmaktadır.
Kanada'da College eğitimlerinin yıllık ücretleri ne kadar ?
Uluslararası öğrenciler için ücretler, koleje ve programa göre değişiklik gösterir. Kanada Devlet Kolejlerinde eğitim-sağlık sigortası ve okulla ilgili diğer harcamalar toplandığında yıllık olarak 15.000-22.000 bin Kanada doları aralığında olmaktadır.
Kanada'da kolejlerde konaklama ücretleri ne kadardır ?
Kanada'da Kolej öğrencileri eğitim harcamaları dışında barınma ve diğer harcamalar için de ortalama aylık en az 1200 - 1900 Kanada doları bir bütçeye sahip olmaları gerekir.

 

Kanada Kolejleri için bizi arayın

Kanada kolejleri , Kanada üniversiteleriKanada dil okulları  ve  diğer yurtdışı eğitim programları hakkında hakkında daha fazla bilgi için bizlere 0 212 543 58 06 / 0 535 712 07 90 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz:
Whatsapp Görüşmesi
1
1 Okunmamış Mesajınız Var !
Edu Vizyon 0 535 712 07 90
Kanada'da Kolejler ile ilgili sorularınız var ise bize şimdi mesaj atın anında cevaplarınızı alın.