Fişekhane Caddesi, Türkçü Sokak, Aral Apt. No : 2 K: 4 D: 7 Bakırköy - Istanbul
tr

IELTS Nedir? Yurt dışında IELTS Kursları

IELTS, İngilizcenin kullanıldığı ortamlarda çalışmak ve eğitim almak isteyen adayların İngilizce dil becerilerini ölçmek için hazırlanmış bir sınavdır. IELTS sınavı Cambridge ESOL, BC ve IDP tarafından ortaklaşa oluşturulmuş dil becerileri ölçme sınavıdır.

IELTS sınavı Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Amerika ve İngiltere gibi birçok ülkede şirketler ve üniversiteler tarafından kabul edilir. Ülkemizde IELTS sınavını kabul eden şirket ve üniversite sayısı her geçen gün artmaktadır. Örneğin: Yeditepe, Bilgi, Bilkent, Boğaziçi ve THY, Akbank, Yapı kredi gibi. Ayrıca devlet büroları ve göçmenlik kurumları da IELTS sınavını tanımaktadır.

IELTS sınavı Academic ve General Training başlıkları altında iki modüle ayrılır.

Akademik format İngilizce programları Lisans ve lisansüstü eğitim almak isteyen bireyler için uygundur. Sınavda kullanılan her materyal ve soru bu amaca uygun olarak hazırlanır.

Genel eğitim formatı dil programları mesleki eğitim almayı planlayan öğrenciler yada göçmenliği düşünen bireylerin İngilizce dil yeterliliklerini ölçmek için oluşturulmuştur.

IELTS sınavına girmeniz gerekiyorsa mutlaka hangi formatta sınava katılacağınızı kontrol etmeniz gerekiyor. Adaylar için modül seçimi IELTS sertifikalarının kullanılacağı kurumlardan öğrenilerek başvuru yapılmalıdır.

Sınav toplam olarak 4 bölümdür. Listening (dinleme), Reading (okuma), Writing (yazma) ve Speaking (yazma)

Listening 30 minutes
Reading 60 minutes
Writing 60 minutes
Speaking 11-14 min

 

 

 

 

İlk üç bölümün ara verilmeden yapılması gerekiyordur ancak son bölüm sınavdan bir hafta önce ya da sonra yapılabilir. Kayıt aşamasında bu noktayı gözden kaçırmayınız.

Adayların aldığı puanlar 1-9 arasında sıralanır.

  1. Expert User: Dil becerilerine tam hakimiyeti vardır. Doğru, akıcı ve uygun konuşma ve tam anlayabilme becerilerine sahiptir.
  2. VeryGood User: Sistematik olmayan uygunsuzlukları ve hataları dışında dil üzerinde tam hakimiyeti vardır. Anlaşmazlık, bilgisi olmayan durumlarda söz konusu olabilir. Zor ve detaylı tartışmalara girebilir.
  3. Good User: Dil kullanımında bazı durumlarda olabilecek hatalara, uygunsuz kullanımlara ve yanlış anlamalara rastlanabilir. Bahsedilen durumların dışında dile eylemsel hakimiyeti vardır. Zor ve karmaşık dili genellikle iyi kullanır ve detaylı yargılamasını yapar.
  4. Competent User: Bazı hatalar, uygunsuz kelime kullanımları ve yanlış anlamalar oluşmasına rağmen dili genellikle efektif kullanır. Konuya yabancı değilse İngilizceyi zor seviyede kullanabilir.
  5. Modest User: Hata yapmaya müsaittir fakat çoğu durumdan genel anlamı çıkarabilir. Hakim olduğu konularda basit iletişimler kurabilir, dil üzerinde kısmi bir hakimiyet söz konusudur.
  6. Limited User: Bilgisi kapsamında olan konularda bile İngilizce yeteneği kısıtlıdır. Söylenenleri anlamada ve kendisini ifade etmede sıkıntı yaşar. Dili karmaşık ve zor bir biçimde kullanamaz.

3 – Extremely Limited User:İstediklerini ifade edebilmesi için o konuyu çok iyi bilmelidir. İletişim kurarken sık sık zorluklarla karşılaşır.

2 – Intermittent User:En kolay bilgileri bildiği sınırlı sayıda basit kelimeyle ifade edebilir. Acil ihtiyaçlarını anlatmak ve bilgi sahibi olduğu konularda kısa formüller kullanmak dışında iletişim kurma yeteneği yoktur.

1 – Non User: Dil yeteneği sadece birkaç kelime kullanabilmekten ibarettir.

Puanlama sistemi her bölüm için ayrı ve tüm test puanı için ayrı bir şekildedir. Sonuçlarınız Test Rapor Formu olarak size verilir. Dinleme, Genel not ve okuma bölümlerinin notları buçuklu rakamlarla belirtilebilir. Fakat konuşma ve yazma bölümlerinin notları sadece net rakamlarla ifade edilir.

Yurtdışı ielts kursları hakkında bilgi ve güncel yurtdışı eğitim kampanyaları için 0 212 543 58 06 , 0 535 712 07 90 numaralı telefonları arayabilir veya Edu Vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı şubelerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz:
Whatsapp Görüşmesi
1
1 Okunmamış Mesajınız Var !
Edu Vizyon 0 535 712 07 90
Edu Vizyon'a hoş geldiniz!
Canlı, gerçek bir kişi ile hiç bir yükümlülük altına girmeden şimdi görüşebilirsiniz.
Size nasıl yardım edebiliriz?