Fişekhane Caddesi, Türkçü Sokak, Aral Apt. No : 2 K: 4 D: 7 Bakırköy - Istanbul
tr

Çekya’da üniversite eğitimi


Neden Çekya’da Eğitim Almalıyım?

Çekya’da üniversite eğitimi  Eski adı Çek Cumhuriyeti olan Çekya köklü bir eğitim tarihine sahiptir. Çek Üniversiteleri Doğu Avrupa Üniversiteleri arasında oldukça büyük bir üne sahiptir. Hem devlet hem de özel üniversite bulunan Çekya’da lisan ve yüksek lisans eğitimi alabilirsiniz. 2004 yılından beri Avrupa birliği üyesi olan Çekya’nın nüfusu 10 milyonun üzerindedir.

Çekya’da ilk üniversite 1348 yılında kurulmuştur ve o tarihten günümüze Çekya eğitimsel açıdan önde gelen ülkelerin başında yer almıştır. Çekya’da üniversiteler sadece Çekçe değil İngilizce dilinde de geniş yelpazede eğitim fırsatı sunmaktadırlar. Kaliteli üniversitelerinin çoğu aynı zamanda ülkenin başkenti olan Prag’da bulunmaktadır. Bu üniversitelerden bazıları Çek Teknik Üniversitesi, Prag Ekonomi Üniversitesi gibi üniversitelerdir.

Eğitime oldukça önem verem Çek Cumhuriyeti birçok farklı alanda eğitim seçeneği sunmaktadır. En çok tercih edilen bölümler;

 • Turizm
 • Ekonomi
 • Mimarlık
 • Mühendislik
 • Uluslararası İlişkiler
 • Sinema
 • Fotoğrafçılık
 • Sağlık Bilimleri
 • TIP

*Çekya’da Çekçe eğitim ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Çekya’da Üniversite Eğitimi Sistemi ve Süresi

Çekya’nın prestijli üniversiteleri, burada eğitim almak isteyen öğrencilere hem Çekçe hem de İngilizce lisans ve yüksek lisans eğitimleri sunmaktadır. Çek Cumhuriyeti’nde lisans eğitimi 3 yıl, yüksek lisans eğitimi 2 yıl sürmektedir. Eğitim almak için yeterli İngilizce becerisine sahip değilseniz 1 yıl hazırlık eğitimi alıp eğitiminize başlayabilirsiniz. Sağlık alanlarında Eczacılık ve Diş Hekimliği 5 yıl, TIP eğitimi 6 yıl sürmektedir. Bu eğitimleri tamamladıktan sonra yabancı dilinizi çok iyi geliştirmiş ve akademik anlamda oldukça ilerletmiş olacaksınız.

Çekya Üniversitelerinde Eğitim ve Başvuru Şartları

Avrupa Birliği üyesi ülkelerinden biri olan Çekya’yı her yıl binlerce uluslararası öğrenci eğitim için tercih etmektedir. Üniversitelerin başvuru koşulları ülkelere göre değişiklik göstermektedir.

Lisans eğitimine başvurmak isteyen öğrencilerin lise mezunu olması yeterlidir. OSYM tarafından yapılan üniversite yerleştirme sınavına girmelerine gerek yoktur. Lise diploması ve transkripti ile başvuru yapılabilmektedir. Başvuru sırasında dil yeterliliği olmayan öğrenciler seçtikleri eğitim diline göre Çekçe veya İngilizce dilinde 1 sene hazırlık eğitimi alabilmektedir.

Yüksek lisansa başvuru yapmak isteyen öğrenciler için ise lisans diplomasına ve lisans transkriptine ihtiyaç duyulmaktadır.

Çekya’da TIP okumak isteyen öğrenciler için üniversiteler sınavını kendileri yapmaktadır. Sınavın içeriği lise müfredatında olmaktadır.

Çekya Üniversitelerine Başvuru Dönemleri ve Tarihleri

Çek Cumhuriyeti üniversiteleri için başvurular aralık ayında başlamakta ve Nisan sonu Mayıs ortasına kadar devam etmektedir.  Her ülkede olduğu gibi Çekya’da da üniversitelere erken başvuru yapmakta fayda vardır. Yeterli İngilizceniz veya Çekçeniz yoksa ve hazırlık eğitimi alacaksanız ara dönem olarak adlandırılan Eylül ve Kasım ayları içerisinde başvuru yapabilirsiniz.

Çekya’da Eğitim Alırken Burs Alabilir miyim?

Çek Cumhuriyetindeki üniversitelerde çeşitli burs imkanları sunulabilmektedir. Burslardan yararlanabilmeniz için ders notlarınız büyük bir önem taşımaktadır. Burs olanakları üniversiteden üniversiteye değişebilmektedir.

Çekya’da Üniversite Eğitimi Alırken Çalışabilir miyim?

Hemen hemen bütün ülkelerde olduğu gibi Çekya’da da akademik eğitim alan öğrencilere haftada 20 saat yarı zamanlı yasal çalışma izni verilmektedir. Ek olarak, mezun olduktan sonra da en az iki yıl çalışma iznine sahip olursunuz. Bu süre zarfında işvereniniz sizinle çalışmaya devam etmek isterse daha uzun süre kalma fırsatı bile yakalayabilirsiniz.

Çekya’da Üniversite Eğitimi Fiyatları ve Dönem Ücretleri

Çekya’da çekçe eğitim almak isteyen öğrenciler için eğitim ücretsizdir. İlk yıl hazırlık eğitimi alırsanız sadece hazırlık eğitiminin ücretini ödemeniz gerekir. İngilizce eğitim almak isteyen öğrenciler için de ücretler değişmektedir. Aşağıdaki listede ortalama fiyat aralıklarını bulabilirsiniz.

Bölümler                                              Minimum    Maksimum

Genel Tıp                                                   10.000 €    14.400 €

Diş Hekimliği                                           12.000 €    14.400 €

Eczacılık                                                     7.600 €    8.000 €

Profesyonel Pilot Eğitimi                           4.300 €    13.000 €

Yazılım Mühendisliği                                 4.300 €    5.000 €

Bilgisayar Mühendisliği                            4.300 €    5.000 €

İnşaat Mühendisliği                                   4.300 €    5.000 €

Makine Mühendisliği                                 4.300 €    5.000 €

Tarım Mühendisliği                                    3.000 €    3.500 €

İngiliz Dili ve Edebiyatı                             3.000 €    4.500 €

İşletme                                                          550 €    6.500 €

Ekonomi ve Yönetim                                     550 €     4.300 €

Ekonomi ve Finans                                    3.600 €     6.000 €

Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Siyaseti   1.500 €     3.600 €

Prag’da Eğitim

Çekya’da üniversite eğitimi ve dolayısıyla Prag’da eğitime devam etmek hayatınızı değiştirecek bir deneyim olabilir. Prag, uluslararası öğrenciler için önemli bir eğitim merkezi haline gelmiştir. Şehir, sanat, ticaret, bilişim ve yaratıcı medya endüstrileri için uluslararası bir merkezdir.

Prag güvenlidir, düşük yaşam maliyeti ve gelişen bir uluslararası sanat ve müzik endüstrisine sahiptir. Öğrenciler çalışmaya ve güzel şehri ve inanılmaz çevreyi keşfetmeye gelirler. Eğitimleri sonunda kariyerlerine başlarlar, yeni işler açarlar, tasarımcı olurlar veya uluslararası firmalara katılırlar. İster hevesli bir girişimci, sanatçı, tasarımcı, IT veya medya profesyoneli olun, Prag herkes için fırsatlar sunuyor.  Çek Cumhuriyeti’nin Prag , eğitiminize başlamak ve yeni bir kariyere başlamak için mükemmel bir yerdir.

Çekya Yaşam Giderleri

Çekya’da ülkenin kendi parası olan Çek korunası kullanılmaktadır. Çoğu ülkeye göre daha ekonomik olan Çekya’da bir öğrencinin aylık yaşam masrafı 450-500€ civarında olmaktadır. Öğrencinın aylık konaklama maliyeti 150-250€, ulaşım, yeme içme, sosyal kültürel yaşam ve cep harçlığı toplamı ortalama 300-500€ arasında değişmektedir.

Prag çok hesaplı bir şehir olarak kabul edilir. Yiyecek ve ulaşım fiyatlarının çoğu Avrupa başkentinden oldukça düşük olduğunu göreceksiniz. Burada yaşam maliyetinizi karşılaştırabilirsiniz.

Çekya’da Havalar nasıl ?

Çek Cumhuriyeti’nde hava mevsimsel ve ılımandır ve dağ ve orman manzarası ile kışın kayak yapmanın yanı sıra yaz aylarında kamp ve bisikletin tadını çıkarabilirsiniz.

Çekya’da İş

Bir programı tamamlarken tam zamanlı işlerin yanı sıra, çalışırken yarı zamanlı iş bulmak nispeten kolaydır. Uluslararası ve yerel şirketler, İngilizce ve diğer dilleri konuşan ve doğru niteliklere sahip adayları işe almak ister.

Prag’da Ulaşım

Prag, sizi şehrin herhangi bir yerine hızlı bir şekilde götürebilecek kapsamlı ve iyi organize edilmiş bir toplu taşıma sistemine sahiptir. Tramvaylar, gündüz ve gece kesintisiz çalışan en popüler ulaşım şeklidir. Aynı bilet veya paso ile kolayca gezilebilen metro sisteminin üç hattını da kullanabilirsiniz. Modern havaalanı ve çok sayıda demiryolu terminali, şehre kolay erişim ve Avrupa’nın geri kalanını keşfetme fırsatı sunuyor.

Prag’da Emniyet ve Güvenlik

Prag’ın suç oranları çok düşüktür ve yaşamak için güvenli bir yer olarak kabul edilir. Hem öğrenci yurtları hem de Üniversite kampüsleri yaşamak ve okumak için güvenli ve güvenli bir ortam sağlar.

Prag’da Sosyal hayat

Öğrencilerimiz, üniversite içindeki ve dışındaki diğer yerel ve uluslararası öğrencilerle kaynaşarak zengin bir sosyal yaşamın tadını çıkarırlar. Buna ek olarak, dünyanın her yerinden insanlarla bu güzel şehirde yaşamanın tadını çıkaran geniş bir uluslararası çevre bulacaksınız.

Çekya Üniversitelerinde YÖK Denkliği

Çekya’daki üniversitelerin çoğunun YÖK denkliği bulunmaktadır.

‘QS World University Rankings, Times Higher Education (THE) World University Ranking, University Ranking by Academic Performance (URAP)’ gibi kurumların her yıl belirlediği üniversitelerden ilk 1000 arasına giren üniversiteler YÖK tarafından direkt kabul görmekte ve denklik sağlanmaktadır.

*Eğer üniversiteniz ilk 1000 üniversitenin içinde değilse ve YÖK denkliğiniz yoksa panik yapmayın. YÖK tarafından belirlenen şartlarda, sınav veya ek eğitim süreleriyle aldığınız eğitimin Türkiye’de geçerli sayılması mümkün olmaktadır.

Çekya En İyi Üniversiteleri

 • Charles Üniversitesi
 • Masaryk Üniversitesi
 • Palacký Üniversitesi Olomouc
 • Çek Teknik Üniversitesi
 • Ceske Budejovice’deki Güney Bohemya Üniversitesi (USB)
 • Brno Teknoloji Üniversitesi
 • Prag Yaşam Bilimleri Üniversitesi Prag
 • Brno’daki Mendel Üniversitesi
 • Kimya ve Teknoloji Üniversitesi Prag
 • Liberec Teknik Üniversitesi
 • Ostrava Üniversitesi
 • Sahne Sanatları Akademisi
 • Güzel Sanatlar Akademisi, Prag

Çekya Devlet ve Özel Üniversiteleri

Çekya’da Öğrenciler için Konaklama Seçenekleri

Çekya’ya öğrenciler için oldukça uygun konaklama seçenekleri sunulmaktadır. Çekya’da üniversite eğitim alan öğrenciler üniversite yurtlarında aylık 150-250€ fiyat aralığında konaklama sağlayabilmektedirler.

Üniversite yurtlarına ek olarak arkadaşlarınızla kendi evinizi kiralayabilir veya özel yurt ve hostel konaklamalarını tercih edebilirisiniz.

Çekya Üniversite Vizesi

Çekya’da üniversite eğitimi  almak için alacağınız vize aynı zamanda Schengen vizesi olacaktır. Bu sayede eğitim aldığınız süre boyunca Avrupa’nın en güzel ülkelerini gezebilir ve birçok anı biriktirebilirsiniz.

Edu Vizyon Çekya Üniversite Danışmanlığı

Edu Vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı olarak Çekya’daki üniversitelerden öğrencilerin talep ettiği bölümlerden kabul alma, vize işlemleri, uçak bileti, sigorta, konaklama ve öğrenci adına burs başvurularının takibinin sağlanması üzerine hizmet vermektedir.

Çekya’da üniversite eğitimi ve diğer yurtdışı üniversiteleri hakkında daha fazla bilgi için bize 0 212 543 58 06 yada  0 533 196 6574 no’lu telefonlardan bizimle iletişime geçebilir, Edu Vizyon şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

Ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz:
Whatsapp Görüşmesi
1
1 Okunmamış Mesajınız Var !
Edu Vizyon 0 535 712 07 90
Çekya'da Üniversite Eğitimi hakkında daha fazla bilgi mi istiyorsunuz ? Hemen şimdi online eğitim danışmanımızla tanışın.