Fişekhane Caddesi, Türkçü Sokak, Aral Apt. No : 2 K: 4 D: 7 Bakırköy - Istanbul
tr

Yurtdışında eğitim için doğru ülke nasıl seçilmeli ?

Yurtdışında eğitim

Yurtdışında Eğitim Doğru Ülke Nasıl Seçilmeli ?

Seyahat etmek, bir kişi için mükemmel bir öğrenme deneyimidir ve bu nedenle, eğitim için yeni bir yere taşınırken, kişi birkaç önemli faktörü hesaba katmalıdır. Yurtdışında eğitim alma konusunda büyük bir adım atmak için, insanlar fırsatlarını en üst düzeye çıkarmalı ve tüm önemli seçenekleri tartmalıdır. Bu hayat değiştiren kararları vermek için birçok yardım, çevrimiçi kaynaklardan, akademik danışmanlıktan ve olası yer ve kurum hakkında kapsamlı araştırmalardan gelir. Aşağıda, bir bireyin yurtdışında okumak için mükemmel bir yer bulmasına yardımcı olacak birkaç temel faktör listelenmiştir:

1. Üniversite/Kolej sıralamaları

Üniversitenin sıralaması, o bölgede hangi konuma sahip olduğunu ölçer; söz konusu kurumun sunduğu tesis ve hizmetlerde ve eğitimin kalitesindedir. Bir kişinin üzerinde durduğu üniversite, kariyer beklentilerini ve gelecek için fırsatları belirler. TIME Yüksek Öğrenim Listesi veya QS Dünya Üniversite Sıralaması gibi üniversite sıralama listeleri, öğrencilerin kurumun dereceleri ve pozisyonları hakkında eğitilmesine yardımcı olabilir ve bu nedenle öğrenciler için bir karşılaştırma ölçüsü görevi görür. Öğrenciler, üniversite sıralamalarının önemli olduğunu kabul etmeli ve bu kararda kritik bir konuma sahip olmalıdır.

2. Kariyer perspektifi

Eğitim için yurtdışına gitmek önemli bir karardır ve insanların yurtdışında mükemmel kariyer fırsatları için girişimde bulunmalarının temel nedenidir. Pek çok insan, yabancı üniversitelerden aldıkları eğitimden sonra mükemmel iş olanakları olmasa, denizaşırı eğitimi tercih etmeyecektir. Bir kişi, üniversitenin yeri, o yerdeki iş piyasası, daimi vatandaşlığın mevcudiyeti, potansiyel işverenlerin varlığı vb. Bu nedenle, bir üniversiteye sıfırlanırken, kurumun sunduğu mezuniyet sonrası işler, çıraklık, çalışma-eğitim programları, işe alım gezileri ve çok daha fazlası gibi kariyer hizmetlerine göz atılmalıdır.

3. Dil deneyimleri

Yeni bir dil öğrenmek, kendini bilmeye adamayı gerektiren göz korkutucu ve zaman alıcı bir görev olabilir. Yurt dışında eğitim arayan her öğrenci, o ülkenin ana dilini ve ona ne kadar alışık olduğunu her zaman akılda tutmalıdır. Örneğin, Hindistan’dan gelen bir öğrenci, belirli bir yabancı dilde kapsamlı bir eğitim almamışsa ve yabancı bir ülkede idare edemiyorsa, büyük olasılıkla İngilizce konuşulan bir ülkeye gidecektir. Yeni bir dil öğrenmek çok zor olabilir; bu nedenle kişi, orada konuşulan dilleri ve akıcı olarak bildiği dilleri göz önünde bulundurarak bir eğitim yeri seçmelidir.

4. Yeni ülkede yaşam

Akılda tutulması gereken bir diğer önemli faktör, akademik kurumun şehridir. Eğitim için giden bir kişinin ulaşım, uygun hava koşulları, yemek hizmetleri, konaklama tesisleri, kültür ve toplum ve daha birçok hizmet hakkında bilgi sahibi olması büyük önem taşımaktadır. Bir öğrenci üniversiteye karar verirken, gideceği şehri veya kasabayı iyice araştırmalı ve verilen koşullara uyum sağlamalıdır.

5. Öğrenim ücreti ve finansman

Yurtdışına gitmek pahalı bir süreç olabilir ve bu nedenle, yurtdışına gitmeye karar vermeden önce mali durum dikkatlice planlanmalıdır. Üniversite ücretleri, giderleri ve üniversite bursu fırsatları, farklı ülkelerde farklılık gösterir. Öğrenciler, mevcut programların genel fiyatlarını dikkatlice incelemeli ve bu nedenle mali durumlarına göre karar vermelidir. Yurtdışında, özellikle de gidilecek ülkede ki öğrenim ücreti ve yaşamanın maliyeti iyice araştırılmalıdır.

6. Sınav puanları

IELTS, TOEFL, GRE, GMAT ve diğer pek çok sınav, adayın kabul edilmek istediği üniversite veya kolej için bir ölçü görevi görür. Bu sınavlar, yurtdışında eğitim almak isteyen bir öğrencinin geleceğini belirlemede önemli bir rol oynar ve bu sınav sonuçları farklı dönemler için geçerlidir. Öğrenci, performanslarından memnun değilse, bu sınavlara tekrar girip ve daha iyi performans göstererek kendileri için daha iyi bir okula girebilir.

Yukarıda bahsedilen ipuçları, bir bireyin umut verici bir gelecek için yeni bir ülkede okurken göz önünde bulundurması gereken birkaç nedendir.

Yurtdışında bir eğitim planınız var ise bu sürece nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız lütfen Edu Vizyon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile ücretsiz bir görüşme yapın. Size eğitim danışmanlarımız yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaktır. Telefon 0 212 543 58 06

Ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz:
Whatsapp Görüşmesi
1
1 Okunmamış Mesajınız Var !
Edu Vizyon 0 535 712 07 90
Edu Vizyon'a hoş geldiniz!
Canlı, gerçek bir kişi ile hiç bir yükümlülük altına girmeden şimdi görüşebilirsiniz.
Size nasıl yardım edebiliriz?