Fişekhane Caddesi, Türkçü Sokak, Aral Apt. No : 2 K: 4 D: 7 Bakırköy - Istanbul
tr

İrlanda’da dil eğitimi üzerine

İrlanda’da dil eğitimi

İrlanda’da dil eğitimi koşullarından bahsetmeden önce, İrlanda’yı biraz tanıyalım. İrlanda 1921 yılında Büyük Britanya’dan ayrılmış ve bağımsızlığını ilan etmiştir. Gelişmiş ve modern bir ülke olan İrlanda 1949 yılından buyana cumhuriyet olarak yönetilmekte ve 1973’den beri AB üyesidir.

İrlanda Cumhuriyeti birçok kişi tarafından Büyük Britanya’ya bağlı Kuzey İrlanda’yla karıştırılır. Başkenti Dublin olan İrlanda’yı muhteşem okyanus doğasıyla Atlantik çevrelemektedir. İrlanda Cumhuriyeti 4,5 milyonluk nüfusa ve 70.280 km2 yüz ölçümüne sahiptir. İrlanda’da bulunan önemli şehirler Başkent Dublin (1.000.000 nüfus), Cork (190.000 nüfus), Limerick (90.000 nüfus) ve Galway’dır. (72.000 nüfus)

İrlanda’da dil eğitim programlarına ve yurtdışı eğitim programlarına katılan öğrenciler genellikle bu şehirleri tercih etmektedir. Ekonomist’e göre İrlanda Cumhuriyeti yaşam kalitesi dizininde Dünya’da birinci sıradadır. Dünya’nın barış dizinine göre Dünya’nın 6. barışçıl ülkesidir ve Dünya’nın en serbest 7.ekonomisi İrlanda’dadır.

AB ülkeleri temel alındığında İrlanda dışarıdan en fazla yatırım alan ülkeler arasındadır. Güçlü altyapı, düşük kurumlar vergisi ve coğrafi avantajlar nedeniyle önemli Dünya şirketleri bölge ofislerini ya da merkezlerini bu bölgeye konumlandırmıştır.

Kişi başına düşen milli gelir İrlanda’da 45.000 USD kadardır. İrlanda’da dış ticaret fazlası görülmektedir. 4,5 milyon nüfusa sahip olan bu ülkenin yıllık ihracat oranı 90 milyon Euro, ithalat oranı ise 45 milyar Euro’dur.

İrlanda ekonomisi 1995-2007 yılları arasında CelticTiger olarak adlandırılan dönemde en parlak dönemini yaşamıştır. Konut kredilerinin ağıt bastığı ekonomik sıkıntılar nedeniyle 2007-2010 yılları arasında ülkede ekonomik kriz yaşanmıştır. Eğitim seviyesi yüksek bir ülke olan İrlanda 9 üniversite ve birçok eğitim veren kuruma sahiptir.

İrlanda’da üniversite ve dil okulu için öğrencilere zengin seçenekler sunulmuştur.

Türk öğrenciler neden İrlanda’da eğitim almalı

Uluslararası sosyal çevre

İrlanda dil okulları Uzakdoğu, Avrupa, Güney Amerika, Orta Asya ve Orta Doğu gibi birçok bölgesinden eğitim almak için bu ülkeyi tercih eden öğrenci mevcuttur. İrlanda dil okullarında uluslararası ortamlara rastlamak mümkündür. Türk öğrenciler de son yıllarda İrlanda’da ki yasal çalışma izninden dolayı bu ülkeyi listelerine almaya başladılar.

Düşük Türk öğrenci sayısı

İrlanda eğitim kurumları Türk öğrenciler tarafından pek tanınmadığı için okullarda Türk oranı oldukça düşüktür. Hatta bazı eğitim kurumlarında hiç Türk öğrenciye rastlanmaz. Sürekli olarak İngilizce duyacağınız, anadilinizle iletişim kuramayacağınız için Türkçe konuşma fırsatı olan ülkelere göre yabancı dilinizi daha kısa sürede geliştirebilirsiniz.

İrlanda indirimli dil okulları

İrlanda genel anlamda dil eğitiminde ucuz bir ülke değildir fakat kayıt yaptıran Türk öğrencilere ortalama %20 ve %30’u bulan indirimler yapılmaktadır.

Kaliteli İrlanda dil okulları

İrlanda’da dil eğitimi veren MEI üyeliğine sahip üniversiteler ve İrlanda dil eğitim okulları kaliteli öğretmenlere, önemli sosyal avantajlara ve fiziksel imkânlara sahiptir.

Ulaşım kolaylığı ve coğrafi yakınlık

Ülkemizden 3400km uzakta olan İrlanda’ya günlük uçak seferi düzenlenmektedir. Uçuş süresi ortalama olarak 4,5 saat civarındadır. Bu koşullar öğrenciler için ekonomik ve hızlı ulaşım imkânı sağlamaktadır. Çoğu ülkeye 12-24 saat süren ulaşım şartları ve 1500$ bilet ücretleri temel alındığında İrlanda Cumhuriyeti önemli bir konum avantajına sahiptir. Bu nedenlerden dolayı İrlanda’da dil eğitim maliyetleri aşırıya kaçmamaktadır.

Zengin konaklama çeşitliliği, ailelerin yanında daha kaliteli konaklama fırsatları

İrlanda Cumhuriyeti’nde inşaat sektörü oldukça gelişmiştir ve alıcısı çıkmayan bazı konutlar bulunmaktadır. Bu yüzden başka hiçbir ülkede rastlanamayacak kalitede konut seçenekleri mevcuttur. Tek kişilik, spor salonlu ve havuzlu otel kalitesini andıran bir konutta aylık masraflar ABD ve İngiltere’deki yurtlarla eşdeğerdir. Aile yanı konaklama imkânı özel konut seçeneklerinden daha ekonomiktir fakat ABD, İngiltere vb. ülkelere oranla daha ucuz değildir. Her ne kadar ucuz olmasa da geleneksel yapılarından dolayı aileler öğrencilere karşı daha ilgili ve sıcakkanlıdır. Özel konut ve aile yanında konaklama seçeneklerinin dışında sayıca yoğun öğrenci yurduda bulunmaktadır. Dil eğitiminizi İrlanda’da alırken konforlu ve güvenli konaklama olanaklarına sahip olacaksınız.

Vize Kolaylığı

2011 yılında İrlanda Cumhuriyeti’nde sadece Türk Üniversite Öğrencileri için uygulamaya konulan MEI vize pilot uygulamasıyla Türk öğrenciler, az bir yükümlülük ve çok az evrakla 3 iş günü içerisinde vizelerini alabilmektedirler. Kısa dil eğitimleri için en hızlı ve en kolay alınabilecek vize İrlanda vizesidir. Yurtdışı eğitimlerini İrlanda’da sürdürmek isteyen Türk öğrenciler şanslıdır.

Cazip Vize Maliyeti

Çoğu ülkede dil eğitimi alabilmek için Ankara İstanbul gibi şehirlere başvuru yapmak ve başvuru sürecinde yüklü miktarda ekonomik masraf yapmak, uzun zaman beklemek, zorunlu sağlık kontrolü, yeminli tercüme masrafı ve yüksek vize harcamaları gerekebilir. Ankara ve İstanbul şehirlerinin dışında yaşayan insanlar için ekstra ulaşım, işlemler halledilene kadar konaklama ve beslenme masrafları da bulunmaktadır. Bazı ülkelerin vize maliyeti 500 dolara kadar çıkabilirken İrlanda’da vize harcı sadece 60 dolardır ve şahsi başvuru gerekmez. Başvuru yaptıktan sonra yapılması gereken tek şey gerekli belgeleri bize ulaştırmanızdır.

Hareketli sosyal yaşam ve güzellikler

İrlanda’da geçe yaşamı oldukça hareketlidir ve kendinizi güvende hissedersiniz. Özellikle Başkent Dublin’de modern ve geleneksel eğlence mekânları iç içe bulunmaktadır. Ülkede dans ve müzik kültürü gelişmiştir ve bazı okullarda verilen İngilizce ve rock müzik dersleri yoğun ilgi görmektedir. Ayrıca Limerick, Cork ve Galway şehirleri yemyeşil golf alanları, sahilleri ve doğal güzellikleriyle Avrupa’nın en güzel şehirlerindendir.

Türklere Karşı Gösterilen Sempatik ve Yakın Tavırlar

İrlanda’da Türklere karşı özel bir sempati duyulur. Bu sempati 1845-1849 tarihleri arasında İrlanda’da yaşanan 1 milyon kişinin öldüğü kıtlıkta kendi içerisinde yaşadığı ekonomik sıkıntılarına rağmen İrlanda’ya 3 yardım gemisi gönderen Osmanlı İmparatorluğu’ndan dolayı kaynaklanır.

İrlanda dil okulları ve diğer yurtdışı eğitim hakkında bilgi için TIKLAYINIZ

Ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz:
Whatsapp Görüşmesi
1
1 Okunmamış Mesajınız Var !
Edu Vizyon 0 535 712 07 90
Edu Vizyon'a hoş geldiniz!
Canlı, gerçek bir kişi ile hiç bir yükümlülük altına girmeden şimdi görüşebilirsiniz.
Size nasıl yardım edebiliriz?