Fişekhane Caddesi, Türkçü Sokak, Aral Apt. No : 2 K: 4 D: 7 Bakırköy - Istanbul
tr

İngiltere’de eğitim

İngiltere'de eğitim

İngiltere’de Eğitim

İngiltere’de eğitim yurtdışında eğitim düşünen öğrenciler için her zaman popüler bir destinasyon olmuştur. Pandemik etkilerin gittikçe azaldığı 2022 yılında itibaren İngiltere’de eğitim diğer ülkelere oranla ciddi artış göstermektedir.

İngiltere, 150’den fazla saygın üniversitesiyle öğrencilerin akademik ve kariyer beklentilerini zenginleştiren en uygun yurtdışı eğitim destinasyonudur. Her yıl milyonlarca öğrenci İngiltere’de MBA, Mühendislik, 1 Yıllık Yüksek Lisans, Hemşirelik vb. gibi çeşitli programlarda eğitim görmektedir. İngiltere’de Hükümeti’nin resmi verilerine göre, İngiltere’de yükseköğretim kurumları neredeyse iki katına çıkarak Eylül 2019’da 222.047 iken Mart 2023’te 433.102’ye ulaşmıştır. Benzer şekilde, Mart 2022’de sona eren yıla göre %22’lik bir artışla 477.931 eğitim vizesi verilmiştir.

2021-22’de, dünya çapında 100’den fazla ülkeden yaklaşık 679.970 uluslararası öğrenci Birleşik Krallık üniversitelerinde eğitim görüyordu. Bunların 120.140’ı AB ülkelerinden, 559.825’i ise AB üyesi olmayan öğrencilerden oluşuyor. Bununla birlikte, ciddi bir adaysanız, İngiltere’de okumak için popüler üniversiteleri ve kursları, vize gereksinimlerini, eğitim maliyetlerini, bursları, 2024 alımlarını vb. öğrenmek için bu yazıyı sonuna kadar okuyun.

Neden İngiltere’de Eğitim?

Birleşik Krallık’ta eğitim almak, dünya çapında tanınan üniversiteleri, gelişmiş araştırma fırsatları, uluslararası deneyimi ve zengin kültürel deneyimleri nedeniyle caziptir ve bu da onu yüksek öğrenim için en iyi seçenek haline getirir. Uluslararası öğrenciler için Birleşik Krallık’ta eğitim almayı seçmek akıllıca bir harekettir. Birleşik Krallık mükemmel eğitimi ve zengin öğrenim tarihiyle tanınır. Ülke Edinburgh, Manchester, Birmingham ve Glasgow gibi büyüleyici şehirlerle bezenmiştir. Dahası, Birleşik Krallık üniversiteleri Oxford Üniversitesi, Cambridge Üniversitesi, Imperial College London ve University College London gibi dünya çapında en iyi üniversitelerden bazılarıdır.

İngiltere’de eğitim alan uluslararası öğrenci sayısı

İngiltere'de eğitim

İngiltere’de Eğitim , Temel Gerçekler ve İstatistikler

Konuşulan diller
İngilizce, Galce, Galce, Cornish vb
Eğitim için  iyi şehirler
Londra, Edinburgh, Manchester, Birmingham, Glasgow, Coventry ve New Castle
Giriş tarihleri
Eylül Alımı/Sonbahar Alımı, Ocak Alımı/Kış Alımı, Mayıs Alımı/Bahar alımı
Dereceler Diploma, UG, PG and Doctorate
Giriş ssınavları IELTS, TOEFL, PTE, Cambridge English Qualifications, OET (Occupational English Test) or ISE
Minimum Skorlar IELTS – 6.0 to 7.0 TOEFL – 80 to 100 PTE – 50 to 75 CAE – 160 to 180 CPE – 180 to 200 OET – B grade (350 or above)
Vize tipi Tier 4 (General) Student Visas Child Student Visa Short-term Study Visa
Vize ücreti £363
Eğitim ücretleri £ 12.000 –  £ 17,109 yıllık
Finans kaynakları
Uluslararası Öğrenciler için Burslar, Hibeler, Öğrenci Kredileri, Work-Study Programları, Fonlar ve Burslar

Yukarıdaki tablodan, iyi akademik kayıtlara sahip olmanız, İngilizce dil yeterlilik becerilerini kanıtlamanız, Tier 4 (Genel) Öğrenci Vizelerine başvurmanız ve Birleşik Krallık’ta eğitim almak için vize ücreti olarak 363 £ ödemeniz gerektiği açıktır.

İngilizce konuşulan çeşitli ülkeler arasında İngiltere, yabancı öğrenciler için misafirperver, güvenli ve dostane bir yerdir. Öğrenme ve kişisel gelişim için yardımcı bir ortam sunar. Hintli öğrenciler, yüksek kaliteli eğitimleri ve üniversiteleri tarafından sunulan dünya çapında tanınan dereceleri nedeniyle İngiltere’yi tercih ettikleri yurt dışı eğitim destinasyonu olarak seçmektedir.

İngiltere üniversiteleri mükemmel akademik standartlar, yenilikçi öğretim metodolojileri ve araştırmaya güçlü bir vurgu yapmalarıyla bilinir. İngiltere, İşletme Yönetimi, Mühendislik ve Bilgisayar Bilimleri’nden Sanat, Tıp ve Çevre Çalışmaları’na kadar çeşitli programlar sunarak öğrencilerin seçimlerini hedefleriyle uyumlu hale getirmelerini sağlar.

İngiltere’de Eğitim : Hangi alanlarda eğitim alabilirim ?

İngiltere’deki üst düzey üniversiteler, pedagojik sistemlerinde uygulamalı öğrenme yaklaşımını benimsemektedir. Bu, öğrencilerin gerçek dünyadaki görevleri yaparak öğrendikleri anlamına gelir.

Öğrenciler özelikle İşletme, Mühendislik, Bilgisayar Bilimleri, Tıp, Veri Bilimi, Yapay Zeka, Siber Güvenlik, Sosyal Bilimler ve Sanat alanlarında rahatlıkla eğitim alabilirler.

İngiltere’de eğitim almak için popüler programlar, küresel ihtiyaçlara göre aşağıda verilmiştir:

 • Business Management and Entrepreneurship
 • Medicine
 • Law
 • Social Sciences
 • Media and communication
 • Data Science and Analytics
 • Artificial Intelligence and Machine Learning
 • Cybersecurity and Information Security
 • Nursing and Healthcare Management
 • Biomedical Science and Bioinformatics
 • Public Health and Epidemiology
 • Digital Marketing and Communications
 • Engineering and technology
 • Finance and Accounting
 • Hospitality and Tourism Management
 • Architecture and Urban Planning

Ortalama yıllık öğrenim ücretleriyle birlikte uluslararası öğrenciler için İngiltere’nin en iyi üniversitelerin deki bazı programlar ücretleri, eğitim süreleri ile birlikte aşağıda listelenmiştir.

Eğitim Programı Yıllık ortalama ücretler Eğitim süresi
Business Management and Entrepreneurship £9.000 – £36.000 1 – 2 years
Medicine £22,000 – £52,000 5 – 6 years
Law £19,500 to £44,000 3 – 4 years
Social Sciences £12,000 – £45,000 3 – 4 years
Media and communication £15,000 – £32,000 2 – 3 years
Data Science and Analytics £19,000 – £40,000 1 – 2 years
Artificial Intelligence and Machine Learning £14,010 – £48,500 1 – 2 years
Cybersecurity and Information Security £24,000 and £32,000 1 – 2 years
Nursing and Healthcare Management £15,000 – £30,000 2 – 4 years
Biomedical Science and Bioinformatics £15240 – £24,000 2 – 3 years
Public Health and Epidemiology £17,200 – £37,800 1 – 2 years
Digital Marketing and Communications £18,123 1 – 2 years
Finance and Accounting UG – £9,250 PG – £32,151.06 2 – 3 years
Architecture and Urban Planning £20,000 – £50,000 3 – 5 years

İngiltere’nin en iyi üniversiteleri

Aday öğrenciler İngiltere’nin en iyi üniversitelerinde akademik mükemmelliği deneyimleyebilirler. Bu prestijli kurumlar, yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenciler için mükemmeldir. Adaylar zengin bir akademik tarihle iç içe olabilir, deneyimli profesörlerden, konuk fakültelerden ve alan uzmanlarından ders alabilir ve dünyanın dört bir yanından gelen çalışan profesyonellerle birlikte çalışabilirler. Sanat, bilim, teknoloji veya iş dünyasıyla ilgilenmeleri fark etmez, İngiltere  üniversiteleri geleceklerini değiştirecek bir eğitim sunar.

Aşağıdaki tablo, İngiltere’nin en iyi üniversiteleri ilgili QS Dünya Üniversite Sıralaması 2024 ve Times Higher Education (THE) Sıralaması 2023 ile birlikte temsil etmektedir:

Üniversite University’s Highlights
QS Dünya Sıra 2024
Times Higher Education 2023 Şehir
University of Cambridge
Akademik mükemmelliği ve tarihi mirası ile bilinir
#2 #3 Cambridge, UK
University of Oxford
Zengin bir akademik geleneğe sahip lider bir kurum
#3 #1 Oxford, UK
Imperial College London
Bilim, mühendislik ve tıp alanlarına odaklanma
#6 #10 London, UK
University College London
Londra’nın kalbinde multidisipliner üniversite
#10 #16 London, UK
London School of Economics and Political
Sosyal bilimler ve ekonomi alanında uzmanlaşmıştır
#45 #37 London, UK
University of Edinburgh
Geniş bir program yelpazesi ve güçlü araştırmalar
#22 #29 Edinburgh, UK
Kings College London
Sağlık bilimleri ve beşeri bilimlerle tanınır.
#40 #38 London, UK
University of Manchester
Bir Russell Grubu üyesi ve araştırma odaklı
#32 #54 Manchester, UK
University of Bristol
Güçlü bir öğrenci topluluğu ile araştırma odaklı üniversite
#55 #76 Bristol, UK
University of Glasgow
Geniş müfredat ve en iyi öğrenci yaşamı
#76 #82 Glasgow, UK

İngiltere’de  Okumak için en iyi yerler

Oxford– Oxford, Güney Doğu İngiltere’de, Londra’nın yaklaşık 60 mil (97 km) kuzeybatısında yer almaktadır. Oxford’un ‘Rüya Gören Kuleler Şehri’ şeklinde bir lakabı vardır. Tarihi cazibesi, pitoresk mimarisi ve dünyanın en eski üniversiteleri ile tanınır. Bir Birleşik Krallık öğrencisinin yıllık kurs ücreti 2023-24 için 9,250 £’dur.
Londra– İngiltere başkenti olan Londra, İngiltere’nin güneydoğu kesiminde yer almaktadır. Imperial College London, University College London (UCL) ve London School of Economics and Political Science (LSE) gibi tanınmış kurumların da aralarında bulunduğu çok sayıda üniversiteyi bünyesinde barındırmaktadır. Ortalama öğrenim ücretleri yıllık 9,250 £ (11,470 ABD Doları) – 67,892 £ arasında değişmektedir.
Liverpool– Liverpool, İngiltere’nin kuzeybatısında, Mersey Halici’nin doğu yakasında yer almaktadır. Şehir, denizcilik tarihi, kültürel mirası ve ikonik Liverpool Katedrali ile ünlüdür. Ortalama Öğrenim Ücreti yıllık 21.000 GBP – 40.000 GBP arasında değişmektedir.
Bath– İngiltere’nin güneybatısında yer alan Bath, doğal kaplıcaları, mimarisi ve Bath Manastırı ile ünlüdür. Mühendislik, mimarlık ve sosyal bilimlerle tanınan Bath Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Ortalama öğrenim ücreti yıllık 3.120 ila 37.500 GBP  arasında değişmektedir.
Birmingham– Birmingham, İngiltere’nin Batı Midlands bölgesinde yer almaktadır. Zengin bir sanayi geçmişine ve gelişen bir kültür sahnesine sahip canlı ve çeşitli bir şehirdir. Ortalama Öğrenim ücreti yıllık 12.000 – 17.000 GBP  arasında değişmektedir.
Edinburgh– Edinburgh, ülkenin güneydoğu kesiminde yer alan İskoçya’nın başkentidir. Şehir, Edinburgh Kalesi ve Royal Mile gibi büyük tarihi ve kültürel simge yapılara sahiptir. Edinburgh’da öğrenim ücreti yıllık 29.000 GBP  civarındadır.
Glasgow– Glasgow, İskoçya’nın en büyük şehridir ve ülkenin batı kesiminde yer almaktadır. Glasgow Üniversitesi ve Strathclyde Üniversitesi de dahil olmak üzere çok sayıda üniversiteye sahiptir. Şehir kültürel olanakları, sanat galerileri ve müzik sahnesi ile ünlüdür. Ortalama öğrenim ücreti yıllık 6,800 GBP ile 53,460 GBP arasındadır.
New upon Tyne– Newcastle upon Tyne, İngiltere’nin kuzeydoğu kesiminde yer almaktadır. Genellikle Newcastle olarak bilinen şehir, enerjik bir gece hayatına, zengin bir tarihe ve çarpıcı manzaralara yakınlığa sahiptir. Ortalama öğrenim ücreti yıllık 19200 GBP – 24300 GBP arasındadır.
Galler– Galler, İngiltere’nin batısında yer alan Birleşik Krallık’ın bir parçası olan bir ülkedir. Şehir, kültürel festivalleri ve Cardiff Kalesi ile popülerdir. Cardiff Üniversitesi çok çeşitli akademik programlar sunmaktadır. Ortalama öğrenim ücreti yıllık 12.000 £ ile 22.000 £ arasında değişmektedir.
Manchester – Manchester, İngiltere’nin kuzeybatısında yer alan büyük bir şehirdir. Şehir zengin bir endüstriyel mirasa, harika bir müzik sahnesine ve Birleşik Krallık’ın en büyük ve en iyi kurumlarından biri olan Manchester Üniversitesi’ne sahiptir. Ortalama öğrenim ücreti genellikle yıllık 12,200 GBP ile 44,800 GBP arasındadır.
Coventry – Coventry, İngiltere’nin West Midlands bölgesinde yer almaktadır. Coventry Üniversitesi ve Warwick Üniversitesi şehrin önde gelen üniversiteleridir. Tarihi ve yenilikçi programlarıyla bilinen modern Coventry Üniversitesi ile dikkat çekmektedir. Ortalama öğrenim ücreti genellikle yıllık 20,050 GBP ila 24,050 GBP  civarındadır.

İngiltere’de Nasıl Eğitim Alınır?

İngiltere’de eğitim almaya yönelik sorunsuz ve başarılı bir yolculuk için bu adımları takip etmek çok önemlidir. Edu Vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı olarak İngiltere’de üniversite eğitimi sürecinde tüm adımları sizinle birlikte ve olabildiğince şeffaf şekilde yürüteceğiz.

İngiltere’de Öğrenci Vizesi Gereklilikleri

İngiltere eğitim almak için, adayların tam zamanlı kurslarda eğitim almak için genellikle Tier 4 Vizesi olarak bilinen Birleşik Krallık Öğrenci Vizesine ihtiyaçları vardır. Başvuru sahipleri daha kısa süreli kurslara katılmak isterlerse Ziyaretçi Vizesi almaları gerekebilir.
Öğrenciler genellikle 3 hafta içinde vize kararı alırlar, bu nedenle önceden başvurmak çok önemlidir. Birleşik Krallık eğitim vizesi ücreti, Birleşik Krallık dışından yapılan başvurular için 363 £  tutarındadır. Birleşik Krallık Öğrenci Vizesi, Birleşik Krallık hükümeti tarafından göçmenliği yönetmek için oluşturulan Puan Tabanlı Sistemin (PBS) bir parçasıdır.
Öğrenci vizeleri veya çalışma izinleri hakkında daha fazla bilgi için Birleşik Krallık hükümetinin resmi web sitesini ziyaret edin veya yerel İngiliz büyükelçiliğine/konsolosluğuna ulaşın.

İngiltere eğitim danışmanlığı

İngiltere eğitim, İngiltere üniversiteleri, ingiltere dil okulları ve diğer yurtdışı eğitim danışmanlığı prgramlarımız hakkında daha fazla bilgi için bize 0 212 543 58 06 ‘dan ulaşabilirsiniz.
Ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz:
Whatsapp Görüşmesi
1
1 Okunmamış Mesajınız Var !
Edu Vizyon 0 535 712 07 90
Edu Vizyon'a hoş geldiniz!
Canlı, gerçek bir kişi ile hiç bir yükümlülük altına girmeden şimdi görüşebilirsiniz.
Size nasıl yardım edebiliriz?