Fişekhane Caddesi, Türkçü Sokak, Aral Apt. No : 2 K: 4 D: 7 Bakırköy - Istanbul
tr

Almanya Üniversiteleri : Sık Sorulan Sorular

Almanya Üniversiteleri Ücretsiz midir ?

Almanya üniversiteleri ücretsizdir ve bunda dolayı oldukça popüler bir ülke haline gelmiştir. Özelikle Almanya’da üniversite eğitimi tamamlandıktan sonra Almanya mezunlara ülkede yaşama ve çalışma hakkı vermektedir.

Önümüzde ki bir kaç yıl içinde Almanya’da tıpkı Kanada, Amerika, İngiltere gibi yabancı öğrenciler için ücretli eğitime geçmeyi ciddi olarak düşünüyor. Ancak halen 2023-2024 de eğitim alacak öğrenciler için Almanya’da eğitim ücretsizdir.

Almanya üniversiteleri kayıt işlemleri

Özelikle kayıt ve kabul prosedürlerine çok dikkat etmemiz gerekiyor. Yapılan bir araştırma sonucuna göre  Almanya’ya giden Türk öğrencilerin %50 den fazlası iki yıl gibi bir süre geçmesine rağmen Alman dilini öğrenemedikleri için maalesef okulu bırakmak zorunda kalıyorlar. Bu durum Almanya’ya giden diğer ülke öğrencilerin de aynı. 2018 verilerine göre Almanya’da eğitime başlayıp bir üst sınıfa geçemeyen öğrencilerin oranı %60 – %70 ler ile ifade ediliyor.Dolayısı ile Almanya üniversite danışmanlığı oldukça önem kazanmaktadır.

Almanya için üniversite başvurularını ne zaman yapmalıyım ?

Ülkemiz de aileler ve öğrenciler maalesef Türkiye’de bir üniversite sonucu bekleyerek bu süreci takip ediyor ve genellikle hep son dakikaya kalmayı başarıyorlar. Bizim önerimiz kesinlikle bu süreç en az 8 ay – 1 yıl önceden hatta lise son sınıftan itibaren çok titiz bir şekilde planlanmalıdır.

Almanya’da ücretsiz eğitim alabilir miyim?

Almanya’da üniversiteler Türk öğrencileri için ücretsizdir. Ancak yine küçük harç ücretleri vardır. Ortalama olarak 200 – 500 euro gibi bir ücret ödersiniz. Bu ücret yine sizin için kullanılacaktır. ( sosyal yaşam, etkinlik, ulaşım ,barınma vs )

Almanya üniversiteleri YÖK denkliği var mıdır?

Evet Almanya üniversitelerinde YÖK denkliği vardır. Almanya’da ki üniversitelerin neredeyse tamamına YÖK denklik vermektedir.

Almanya üniversiteleri ücretleri ne kadar?

Almanya’da üniversiteler ücretsiz olmakla birlikte çok düşük ücretler ödenir. Üniversitelere bağlı olarak olarak ortalama 200-500 € kadar harç ücreti ödenir.

Almanya üniversiteleri hangi dereceleri sunuyor?

Bologna süreci kapsamında, Almanya’daki tüm üniversiteler uluslararası alanda tanınan dereceler sunmaktadır. BA veya BSc (Bachelor of Arts / Bachelor of Science) genellikle tamamlamak için altı yarıyıl (üç yıl) alacaktır ve bunlar en yaygın lisans dereceleridir. Lisansüstü eğitim için, yüksek lisans veya yüksek lisans (yüksek lisans / yüksek lisans) iki dört yarıyıl (bir-iki yıl) ve bir doktora (doktora) dört-altı yarıyıl (iki-üç yıl) sürecektir. Bazı Alman üniversitelerinde daha özel dereceler de mevcuttur. Almanya’da MBA (İşletme Yüksek Lisansı) hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz lütfen bizi arayın 0 212 543 58 06.

Almanya’da Tıp Fakültesi okuyabilir miyim? YÖK denkliği var mı?

Almanya’daki herhangi bir devlet üniversitesinde ücretsiz tıp eğitimi alabilirsiniz. Bir Türk öğrencinin Almanya’da Tıp okuyabilmesi için Türkiye’de ki herhangi bir üniversitenin Tıp Fakültesini kazanması gerekir. Türkiye’de bir Tıp fakültesi kazanmış bir kişi neredeyse dünyanın her ülkesinde Tıp eğitimi alabilir. Denklik kesinlikle verilecektir.

Almanya’da üniversite giriş koşulları nelerdir?

Bir Türk öğrenci için ilk kural kesinlikle Türkiye’de bir üniversiteyi kazanmış olmasıdır. ( Bazı liselerden alınan eğitimlerde yeterli olabilmektedir. ) İkinci kural ise Almanca yada İngilizce bir bölüm seçilecekse İngilizce bilmek gerekir. Almanca için Tesdaf, İngilizce için IELTS skoruna ihtiyacınız var.

Almanya’daki üniversitelere nasıl başvurabilirim?

Almanya’da ki üniversite başvurularınızı genellikle Edu Vizyon gibi eğitim danışmanlıkları ile yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bu işlem ücretli bir işlemdir. Ancak yine de bu işlem için ücret ödemek istemiyorsanız kendi başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu konuda www.almanyaegitimrehberi.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Almaya için yaşam giderleri ne kadardır?

Alman üniversitelerinde eğitim alacak bir kişi için şehirlere göre yaşam giderleri farklılık gösterebilir. Ancak ortalama olarak Almanya için ortalama yaşam harcamanızı 800 – 1000 € gibi hesaplamanız da fayda var.

Hochschulzugangsberechtigung nedir?

Almanya’da yurtdışında okumak için bir yüksek öğrenim giriş yeterliliğine veya Hochschulzugangsberechtigung’a (HZB) sahip olmanız gerekir . Bu yeterlilik, özellikle farklı bir ülkede okuldan ayrılma yeterliliklerini kazanan uluslararası öğrenciler için birçok biçimde olabilir.

Berufskolleg ne dedir ?

Meslek yüksek okullarının Almanya’da ki adıdır. Türkiye her ne kadar MYO lara benzetilse de arada ciddi uygulama farkları var.

Almanya’da Almanca hazırlık eğitimi nasıl alırım?

Eğer Almanya’da eğitim için yeterli düzeyde Almanca bilgisine sahip değilseniz Almanya’da hazırlık eğitimi alabilirsiniz.

Almanya hazırlık fiyatları ne kadar?

Almanya’da Almanca hazırlık eğitimleri gelellikle yabancı dil kurslarında verilmektedir. Ortalama ücretler 3000 – 4800 € arasında değişmektedir.

Almanya’da ki eğitimimi Türkiye’de nasıl devam ettirebilirim?

Evet yapabilirsiniz. Almanya da Grundschule, Hauptschule, Realschule veya Gymnasiumda öğrenci iken Türkiye ye gelenler, Almanya daki   eğitimlerini Türkiye de sürdürebilirler.  Almanya da bulunan Eğitim Ataşeliklerine / Türkiye deki Milli Eğitim Müdürlüklerine denklik işlemleriniz için başvuru yapmalısınız.

Almanya’da hangi şehirde üniversite eğitimi almalıyım?

Almanya’da dilediğiniz şehir de eğitim alabilirsiniz.

45 Alman üniversitesi  QS World University Rankings ® ‘te yer alıyor, bu da aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda dünya lideri üniversiteye sahip olduğunuz anlamına geliyor. Dünyaca ünlü bir öğrenci şehrinde okumak istiyorsanız , her ikisi de QS En İyi Öğrenci Şehirleri endeksindeki öğrenciler için dünyanın en iyi 10 şehri arasında yer alan Münih  veya  Berlin’i düşünebilirsiniz.

Bununla birlikte, Kuzey Ren-Vestfalya (Düsseldorf ve Köln ), Baden-Wurttemberg (Stuttgart), Bavyera (Münih), Hesse ( Frankfurt / Main), Aşağı Saksonya (Hannover), Saksonya (Dresden) ve Hamburg ‘u (aynı zamanda hem şehir olan hem de eyalet) düşünebilirsiniz.

Bir üniversite seçmenize yardımcı olmak için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Almanya’nın en iyi üniversiteleri hangileridir?

Almanya’nın Dünya çapında ki en iyi üniversiteleri ve kolejleri için ‘ Almanya’nın en iyi Üniversiteleri ‘ konumuzu incelemenizi tavsiye ederim

Almanya ‘da TIP fiyatları ne kadardır?

Almanya’da devlet üniversiteleri biliyorsunuz ki ücretsizdir. Ama yine de bazı üniversiteler de düşük harç uygulaması var. Burada ki ücretler ortalama olarak 200- 800 € civarındadır.

Almanya üniversiteleri dünya sıralamasında kaçıncı sırada?

Almanya’daki en iyi üniversiteler,Berlin, Frankfurt, Köln, Münih  gibi  Almanya’daki 37 şehire dağılmıştır.  Farklı sırlama kurumlarının ortak düşüncesine göre bugün Almanya’nın 45 üniversitesi Dünyan’nın en iyileri arasında gösterilmektedir.

Almanya’da hukuk fakültesi kaç yıl?

Almanya’da Avukat olmak için gereken toplam süre yaklaşık 8-10 senedir.Hukuk Staj süresi yaklaşık 2- 3 sene. 6 ay Hakim yanında, 3 ay Savcılık yanında, 3 ay Kamu dairesinde ve daha sonra 9 ay Avukat yanında hukuk eğitimi almak gerekiyor. Daha sonra 4 aylık bir süre için stajerin bu üç bölüm yada serbest piyasada hukuk ile ilgili faaliyet gösteren bir kurumda (örneğin Türk Ticaret Odası) eğitim alması şart koşulmuştur. Bu toplam eğitim sırasında stajer bir devlet memuru gibi (memur sıfatını taşımadan) maaş almaktadır. Şu anda Hukuk ve Avukat Stajer maaşı yaklaşık 750-950 EUR dur. Maaş medeni hal ve çocuklu aile durumuna göre değişmektedir.

Almanya’da yüksek lisans ücretli mi?

Almanya’da yüksek lisans programlarının ücretsiz olduğu üniversiteler var. Ayrıca ücretli yüksek lisans programları da bulunmaktadır.

Almanya yüksek lisans için not ortalaması kaç olmalı?

İyi bir Alman üniversitesinde yüksek lisans yapmak için , lisans ortalamanızın en az 4 üzerinden 3 ve üzeri olması gerekir.

Uluslararası Öğrenciler Almanya’da Eğitim Hakkında Ne Diyor?

StudyPortals Uluslararası Öğrenci Memnuniyeti Ödülleri 2014’e göre , Almanya’da okuyan uluslararası öğrenciler Almanya’da eğitim almayı tavsiye ediyorlar.  Dünya çapında yaklaşık 7.000 öğrenci, dünyanın en büyük uluslararası öğrenci deneyimleri veri tabanı olan STeXX.eu’da Avrupa’daki üniversiteler hakkındaki izlenimlerini ve yorumlarını paylaştı. Tüm yorumculardan yaklaşık 600 öğrenci Almanya’daki eğitim deneyimleri hakkında oldukça olumlu yorumlar yaptılar.

Genel olarak, Almanya 10 üzerinden 8,8 puan aldı ve öğrenci memnuniyeti açısından 11. oldu.

Almanya’daki toplam 17 üniversite Uluslararası öğrenci memnuniyeti ödülü aldı. Bunlardan ikisi olan Friederich Schiller Jena Üniversitesi ve Georg-August-Universität Göttingen , Uluslararası Öğrenci memnuniyeti sertifikalarını 10 üzerinden 9,5 puan aldı. Diğer sekiz Alman üniversitesi “mükemmel” ve yedi tanesi “ çok iyi” derecelere sahip oldu.

Almanya üniversiteleri eğitim danışmanlığı

Almanya üniversiteleri ve diğer yurtdışı eğitim programları hakkında sorularını için bize 0 212 543 58 06 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz:
Whatsapp Görüşmesi
1
1 Okunmamış Mesajınız Var !
Edu Vizyon 0 535 712 07 90
Edu Vizyon'a hoş geldiniz!
Canlı, gerçek bir kişi ile hiç bir yükümlülük altına girmeden şimdi görüşebilirsiniz.
Size nasıl yardım edebiliriz?