Fişekhane Caddesi, Türkçü Sokak, Aral Apt. No : 2 K: 4 D: 7 Bakırköy - Istanbul
tr

ABD’de Üniversite Eğitiminin Maliyetleri

ABD’de Üniversite Eğitiminin Maliyetleri hakkında

Dünyanın en iyi üniversitelerinden, kolejlerinden ve akademik programlarından bazılarıyla, ABD’de eğitim almanın ciddi bir bedeli bulunmaktadır. Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri Üniversite eğitimi sırasında ve sonrasında çok ciddi iş ve kariyer fırsatlarını öğrencilere sunduğu için özelikle bu harcamaları, eğitim sonrasında çok hızlı bir şekilde geri dönüştürebilirsiniz.

ABD’de eğitim fırsatları arayan öğrenciler, nerede eğitim alacaklarına karar verirken üç temel faktörü göz önünde bulundurmalıdır:

ABD’de Özel veya Devlet Üniversiteleri 

ABD’de iki ana tip dört yıllık Üniversiteler vardır: Bunlar Özel ve Devlet Üniversieleri

Özel ABD üniversiteleri ve kolejler tipik olarak ABD’deki en dünyaca ünlü kurumlarındandır. Harvard, MIT, Princeton, Yale ve NYU bu kategoriye girerler. Genellikle ciddi eğitim bütçeleri ayırmak gerekmektedir. Özel okullarda, öğrenci topluluğu birkaç yüzden birkaç bin öğrenciye kadar değişim göstermektedir.

Sınıf boyutları da daha küçüktür ve özel üniversiteler genellikle bunu çok büyük bir avantaj olarak sunar ve gerçekten de öyledir. Benzer şekilde, akademik odak noktaları genellikle daha keskin olup, liberal sanatlar, bilim ve mühendislik ve güzel sanatlar gibi konularda oldukça yüksek kaliteli bir eğitim alınmaktadır. Bilinenin aksine bu üniversitelere görebilmek oldukça zordur. Etkileyici bir eğitim geçmişine sahip olmanız sizden beklenmektedir.

Daha kaliteli ve özel eğitim veren ABD’de ki özel üniversitelerin yıllık ücretleri minumum 9,000 usd ile 65,000 USD arasındadır ve ABD ortalaması yılda 33,500ABD Dolarıdır.

Devlet üniversiteleri ve kolejleri özel üniversitelerden çeşitli şekillerde farklılık gösterir. Birçoğu dünya çapında tanınmakla birlikte (University of California, Berkley and University of California, Los Angeles akademik mükemmellikleri ile ünlü devlet üniversiteleri), devlet üniversiteleri daha az bilinme eğilimindedir. Ancak bu, titizlikten yoksun oldukları anlamına gelmez. Öğrenci toplulukları genellikle daha büyüktür, bazen 40.000’in üzerine çıkar ve sınıf büyüklükleri de buna uyarak genellikle 200’den fazla öğrenciyle dolu derslerle sonuçlanır. Ancak bu okullar, öğrencilerin özel okullarda sunulmayan bir çok alanı öğrencilere sunmaktadır.

Uluslararası öğrenciler için ücretler, özel okullardan yaklaşık 10,000 USD daha az olma eğilimindedir. Yıllık yaklaşık ortalama 24,930 USD tutarında bir bütçeye sahip olmanız gerekir.

Şehir veya Kırsal

Büyük bir şehirde veya ülkenin daha uzak bir bölgesinde yaşamayı seçmek, ABD’ye gelmek isteyen öğrenciler için eğitim maliyetini de önemli ölçüde etkileyebilir.

Bir şehirde yaşamanın uluslararası öğrenciler için birçok önemli faydası vardır: bir topluluk oluşturmak, farklı kültürler hakkında bilgi edinmek ve hatta sadece ABD’den değil, dünyanın dört bir yanından mutfağı denemek söz konusu olduğunda daha geniş bir fırsat yelpazesine erişim sağlar. ABD şehirlerinde birbirine yakın yaşayan farklı bireylerin yoğunluğu daha yüksek olduğu için, bu ortamlardaki öğrencilere yalnızca ABD’li öğrencilerle değil, aynı zamanda küresel kültürlerle etkileşimde bulunmaları için daha fazla fırsat sunulacak.

Bununla birlikte, şehir yaşamı, kırsal meskene göre önemli ölçüde daha pahalıdır: ABD’deki ilk 100 şehir, küresel ölçekte kentsel yaşamın ortalama maliyetinin% 20’si ile% 140’ı arasında değişen bir ortalama yaşam maliyetine sahiptir.

ABD’de daha kırsal ortamlarda yaşamayı seçen öğrenciler de birçok avantajla karşılanmaktadır. Öğrenciler, genellikle daha az çeşitlilik içeren kalabalıklarla çevrildiklerinde İngilizceyi öğrenmede daha kolay bulabilirler, çevrenin daha yavaş hızından bahsetmeye bile gerek yok, bu da İngilizce becerilerini uygulayan öğrenciler için daha büyük bir öğrenme eğrisi sağlar. Ek olarak, doğaya daha fazla eğilimli olanlar, kentsel olandan çok kırsal bir ortamın tadını çıkaracaklar. Öğrencilerin bir şehirde çok çeşitli kültürleri öğrenme ve onlarla ilişki kurma fırsatını kaybedebilecekleri yerlerde, kırsal bir bölgedeki ABD kültürünü daha derinlemesine anlama fırsatı elde ederler.

ABD’de bir şehrin dışında yaşamak, bir şehirde yaşamaktan önemli ölçüde daha ucuzdur. Öğrenciler, yemekten barınmaya ve eğlenceye kadar her alanda şehirlerde görülen yüksek vergilerden ve artan fiyatlardan kaçınırlar.

Kampüs İçi veya Kampüs Dışı Konaklama

ABD’de okumaya gelince, öğrenciler sadece nerede yaşadıklarını değil, aynı zamanda nasıl yaşadıklarını da hesaba katmalıdır: kampüs içinde veya dışında.

Kampüste yaşamayı seçenler, yerleşik bir topluluk dahil olmak üzere aldıkları avantajların yanı sıra üniversite kapsamındaki wifi, yardımcı programlar ve bakım gibi avantajlar için büyük olasılıkla prim ödeyeceklerdir. Bu, büyük bir ABD şehrinde eğitim görmek isteyen öğrenciler için genellikle en iyi seçenektir, çünkü bu ortamda bir daire kiralamanın maliyeti kırsal bir ortama göre çok daha yüksektir. Öğrenciler ayrıca, kampüste kalarak sosyal öğrenci fırsatları için kendilerini daha uygun hale getirerek, bir arkadaş topluluğu oluşturmalarına ve üniversite hayatına aktif olarak katılmalarına olanak tanır.

Ortalama olarak, öğrenciler, üniversitelerinin devlet veya özel, kentsel veya kırsal olmasına bağlı olarak, kampüs içi konaklama seçenekleri için yıllık 9,800 USD ile 11,100 USD arasında ödeme yapacaklardır.

Kampüs dışı konaklama seçeneklerini tercih eden öğrencilerin yapabilecekleri birkaç seçeneği var – yani bir apartman dairesini mi yoksa aile yanında kalmayı mı tercih ediyorlar? Kampüs dışı apartman daireleri ile ilgilenen öğrenciler, yardım almak için genellikle ev sahibi üniversitelerine başvurabilirler ve bu da onları, yaşayabilecekleri benzer durumlardaki öğrencilerle ilişkilendirebilir. Kampüs dışındaki bir apartman dairesinde yaşamanın, daha az katı kurallar dizisi ve konum, fiyat ve avantajlarla ilgili daha fazla esneklik gibi birkaç avantajı vardır. Bunlar, kırsal bölgelerdeki kampüs içi seçeneklerden daha ucuz ve şehirlerde daha pahalıdır. Alternatif olarak, öğrenciler bir aile yanında bir aile yanında, genellikle ücretsiz veya düşük bir fiyata yaşayabilir. Bir aile sahibi olma deneyimini yaşayacaklar ve Amerikan kültürü hakkında daha derinlemesine öğrenecekler; ancak,

Ortalama olarak, bir ev sahibi aileyle yaşamak tipik olarak en düşük maliyetli seçenektir, ancak kampüs dışı dairelerde yaşayan öğrenciler, konuma ve oda arkadaşı sayısına bağlı olarak aylık 500 USD ila 3500 USD arasında herhangi bir yerde ödeme yapacaklardır.

ABD’de Üniversite Eğitiminin Maliyetleri ve Amerika’da Üniversite eğitimi hakkında daha fazla bilgi için bizlere her daim 0 212 543 58 06 / 0 212 261 28 88 – 0 535 712 07 90 numaralı telefonlarımızdan ulaşabilir yada yurtdışı eğitim danışmanlıkları ofislerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz:
Whatsapp Görüşmesi
1
1 Okunmamış Mesajınız Var !
Edu Vizyon 0 535 712 07 90
Amerika'da Üniversite eğitimi düşünüyorsanız bize şimdi yazabilirsiniz. Online eğitim danışmanımız sizinle hemen iletişime geçecektir.