Fişekhane Caddesi, Türkçü Sokak, Aral Apt. No : 2 K: 4 D: 7 Bakırköy - Istanbul
tr

İrlanda konaklama seçenekleri

İrlanda Öğrenci Konaklama Seçenekleri

Yurtdışı eğitimleri bireyin kariyer planlamalarında, gelecek için attığı adımlarda büyük önem taşımaktadır. Çünkü yurtdışı eğitimlerinde dil geliştirilmekte ve İngilizce ana dil seviyesine getirilmektedir. Bunun yanı sıra yurtdışı eğitimi almış olmak CV’ de büyük bir önem taşımaktadır.

Yurtdışı eğitiminde İrlanda’nın tercih ediliyor olmasının en önemli sebeplerinin başında elbette ki dil bilgisi imkânı ve eğitim kalitesi bulunmaktadır. Buna ek olarak İrlanda’nın ekonomik durumu da tercih sebebi olmasını sağlamaktadır. İrlanda ekonomik durumuna göre İrlanda okul ücretleri, konaklama ücretleri birçok ülkeye göre daha uygundur. İrlanda birçok farklı şekilde konaklama seçenekleri sunmaktadır. İşte, İrlanda öğrenci konaklama seçenekleri;

Kampüste konaklama:

İrlanda üniversite eğitimi sırasında konaklama modeli olarak tercih edebileceğiniz bir konaklama modeli de kampüste konaklamadır. Kampüste konaklama modeline göre okul yakınında konaklama oluşturulmaktadır. Okul yakınındaki yurtlarda konaklama sistemine göre genel olarak öğrencilik 2 – 3 kişilik odalarda kalmakta, mutfak tuvalet ve banyoyu bu öğrenciler birlikte kullanmaktadır. Mutfağın yanı sıra yemekhanelerde bulunmakta ve yemekhanelerde öğrenciye yönelik yemekler belli saat dilimlerinde verilmektedir.

İrlanda üniversite eğitiminde tercih edilen konaklama modeli kampüste konaklamaysa, odadaki kişi sayısına, odanın genel konforuna göre fiyat belirlenmektedir. Kampüste konaklama sisteminde aylık borç miktarı genel olarak 500 Euro ile 600 Euro arasında değişkenlik göstermektedir.

Kampüs dışında konaklama:

İrlanda üniversite eğitimi alırken öğrencilerin en sık tercih ettiği konaklama modellerinden bir tanesi de kampus dışında konaklama modelidir. Kampüs dışında konaklama modeli özel bir konaklama modeli olmakta ve apart, yurt modeli konaklamayı oluşturmaktadır.

Kampüs dışında konaklama modelinde apart ve yurt konaklaması sıklıkla tercih edilmektedir. Bu konaklama modeline göre öğrencilik 2 ile 3 kişiler odalarda kalmakta ve tuvalet banyo, mutfağı ortak olarak kullanmaktadır. Bunun yanı sıra yemekhanelerde ortak kullanım alanlarına dâhil olmaktadır. Ancak yemekhaneler her konaklama modelinde yer almamaktadır.

Kampüs dışında konaklama modelinde aylık ortalama ücret 300 Euro ile 400 Euro arasında değişkenlik göstermektedir. Bazı özel yurt ve apartlarda yemekhane ücreti ek olarak eklenmektedir.

Aile yanı konaklama

En çok tercih edilen konaklama modelinden bir tanesi de aile yanı konaklamadır. Aile yanı konaklama modelinin öğrenciye faydaları çok fazla bulunmaktadır. Aile yanı konaklama modeli sayesinde aile ile dil ve kültür etkileşiminde bulunulmakta, dilin ve kültürün gelişmesinde katkı da bulunulmaktadır.

Aile yanı konaklamanın bir diğer avantajıysa ekonomik olarak karlı olmasıdır. Aile yanı konaklama modeli aylık olarak 200 Euro ile 300 Euro arasında değişmektedir. Ayrıca sabah ve akşam yemeği de aile tarafından karşılandığı için ekstra yemek ücreti ödenmek zorunda kalınmamaktadır.

Özel kiralar

İrlanda da üniversite eğitimi alan öğrencilerde tüm ülkelerde olduğu gibi ev tipi konaklama modelini de tercih etmektedir. Özel kiralarda öğrenci arkadaşlarıyla birlikte bir evi paylaşmakta ve evi paylaştıkları gibi kira bedelini de paylaşmaktadır.

Özel kiraların öğrenciye maliyeti tutulan eve, evi kaç kişiyle paylaşıldığına göre değişkenlik göstermektedir. Ancak genel olarak özel kira tutulmasının maliyeti 300 Euro ile 600 Euro arasında değişkenlik göstermektedir.

Ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz:
Whatsapp Görüşmesi
1
1 Okunmamış Mesajınız Var !
Edu Vizyon 0 535 712 07 90
Edu Vizyon'a hoş geldiniz!
Canlı, gerçek bir kişi ile hiç bir yükümlülük altına girmeden şimdi görüşebilirsiniz.
Size nasıl yardım edebiliriz?