Fişekhane Caddesi, Türkçü Sokak, Aral Apt. No : 2 K: 4 D: 7 Bakırköy - Istanbul
tr

Dünya’da Fransızca Konuşulan Ülkeler

La francophonie – Fransızca konuşulan dünya

Dünyada birçok Fransızca konuşan ülke var. Birlikte onlar olarak bilinirlerFrankofoni– Fransızca konuşulan dünya. Fransızca konuşulan bir ülkede yaşayan veya birinci dil olarak Fransızca konuşan herkes,Frankofoni.

.

The Organization Internationale de la Francophonie (OIF)

OIF, ana dili Fransızca olan 57 resmi üye devletten oluşan resmi bir kuruluştur. OIF, Fransızca konuşan kültürleri bir araya getirmek ve bilgi ve kültürü paylaşmak için tasarlanmıştır.

.

OIF ayrıca Les Jeux de la Francophonie – Milletler Topluluğu oyunlarına benzer – ülkelerin atletizm ve futbol dahil çeşitli sporlarda rekabet ettiği.

.

Fransız İmparatorluğu

20. yüzyılın başlarına kadar İngiltere, İspanya, Portekiz ve Fransa’nın büyük imparatorlukları vardı, bu da Afrika, Amerika ve Asya’daki ülkelerin kendi egemenliklerine girdiği anlamına geliyordu. Fransa bir zamanlar dünya ülkelerinin yaklaşık yüzde 8’ini yönetiyordu.

.

Birçok koloni Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra bağımsızlık kazandı ve Fransa, 1960’lara kadar Afrika ve Güney Doğu Asya’daki bazı ülkelerde hala güçlü bir etkiye sahipti. Sömürge döneminin bir sonucu, birçok ülkenin artık Fransa tarafından yönetilmese de, hala ulusal dil olarak Fransızca’yı kullanmasıdır.

.

DOM-TOM

Fransa hala Avrupa dışındaki birçok ülkeyi yönetiyor. Bunlar DOM-TOM olarak adlandırılır –Départements et Territoires d’outre-mer. Karayipler’deki Guadeloupe, Güney Amerika’daki Fransız Guyanası ve Pasifik Okyanusu’ndaki Fransız Polinezyası gibi ülkeleri içerir.

.

Fransız Kanada

Kanada’nın büyük bir kısmı Fransızca konuşmaktadır. Quebec, Kanada’nın resmi dili Fransızca olan ve kültürü güçlü bir Fransız etkisine sahip bir Kanada bölgesidir. Kanada’nın Fransızcanın resmi dil olduğu tek bölümü. Quebec’te yaşayan 8 milyon insanın yaklaşık yüzde 80’i Fransızca konuşuyor.

.

Québec 1534’ten 1760’a kadar iki yüzyıldan fazla bir süredir bir Fransız kolonisiydi. Eski Fransız kolonilerinin çoğu artık İngilizce konuşuyor.

.

Turist bilgileri genellikle hem Fransızca hem de İngilizce olarak verilir ve çoğu kişi genellikle İngilizce ve Fransızca konuşur. Ancak, mağazalarda kullanılabilecek İngilizce miktarını sınırlandıran yasalar vardır. Quebec, Fransız dilini ve kültürünü korumak istiyor.

.

Amerika Birleşik Devletleri

Fransa’nın ABD’de, özellikle güneyde Louisiana ve New Orleans’ta kolonileri vardı. Fransızca bugün hala Louisiana’da konuşulmaktadır.

.

Güney Amerika

Fransız Guyanası’nda resmi diller Fransızca ve Creole’dir. Güney Amerika’daki tek Fransızca konuşulan bölgedir. 17. yüzyılda Fransa tarafından işgal edildi.

.

Karayip

Guadeloupe’nin resmi dilleri Fransızca ve Creole’dir. Başkent Basse-Terre’dir. 1980’lerden beri Fransa’nın bir bölgesi olmuştur. İngiltere ve İsveç tarafından da işgal edildi.

.

In Martinique onlar da Fransızca ve Creole dilini. Fort-de-France başkenttir ve ülke muz, benzin ve rom üretmektedir. 1635’ten beri Fransa tarafından işgal edilmiş olmasına rağmen, o zamandan beri farklı zamanlarda İngiltere tarafından işgal edilmiştir.

.

Afrika

Tunus, Fas, Cezayir, Fildişi Sahili ve Senegal gibi 31 farklı Afrika ülkesinde 100 milyondan fazla kişi Fransızca konuşmaktadır.

.

Kuzey Afrika

Cezayir birçok kültürden etkilenmiş ve 1830-1962 yılları arasında Fransız egemenliği altındaydı. Arapça, Berberice ve Fransızca bugün konuşulan dillerdir. 2,4 milyon km2’lik alanı kaplayarak Afrika kıtasındaki en büyük ülke ve dünyanın en büyük 10. ülkesi.

.

Fransızca, tümü Fransız etkisine sahip olan Kuzey Afrika ülkeleri olan Mısır, Fas ve Tunus’ta da konuşulmaktadır.

.

Batı Afrika

Senegal , 4 Nisan 1959’da bağımsızlığını kazanana kadar bir Fransız kolonisiydi. Bu tarih her yıl ulusal bayram olarak kutlanıyor.

.

Senegal’deki St Louis , Fransız İmparatorluğu’nda önemli bir şehir olduğu için Fransız kültürünün etkisini hala göstermektedir. Fransa ve Karayipler arasında seyahat eden tüccarlar için bir limandı. Hala varpastaneler ve fırınlar satan ana şehirlerde Kruvasan kahvaltı için.

.

Dakar’ın nüfusu 7 milyon. İlk olarak 1658’de Fransa tarafından kolonileştirildi. 1960’ta Senegal Cumhuriyeti kuruldu. Senegalliler, Wolof’u Fransızca’nın yanı sıra ulusal bir dil olarak konuşurlar.

.

Fransızca da konuşulmaktadır (La Moritanie), Mali (Le Mali), Fransız Gine (La Guinée), Fildişi Sahili (La Côte d’Ivoire), Burkina Faso (Le Burkina Faso), Benin (Le Bénin) ve Nijer (Le Niger).

.

Güney Pasifik

Tahiti, Fransızca’nın yanı sıra Tahiti dili konuşan Fransız Polinezyası adalarından biridir. Fransız Polinezyası 118 farklı ada ve 5 takımada içerir. 2004 yılında adalar, Fransız ‘denizaşırı ülke’ olarak sınıflandırıldı. Küçük Yeni Kaledonya adası (Nouvelle Calédonie) Avustralya’nın yakınlarında da Fransa’ya aittir ve Pasifik’teki Fransız nükleer denemeleri için çekişmeli bir şekilde bir üs olarak kullanılmıştır.

.

Avrupa

Fransızca çoğunlukla Güney Belçika’da konuşulmaktadır . Kuzeyde Flamanca konuşulur. Fransızca konuşulan Güney, Wallonia olarak bilinir.Liège Wallonia’nın Fransızca konuşulan en büyük şehridir.

.

İsviçre’nin dört resmi dili vardır – Almanca, İtalyanca, Fransızca ve Romansch. Almanya, Fransa, Avusturya, Lihtenştayn ve İtalya ile çevrili, denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Bu konum, İsviçre’nin farklı bölgelerindeki kültürü ve dili etkilemiştir. Cenevre, Fransa sınırına olan yakınlığı nedeniyle İsviçre’nin Fransızca konuşulan en büyük şehridir.

.

Frankofon oyunları

Jeux de la Francophonie, Fransızca konuşulan ülkeler arasında dört yılda bir düzenlenen bir spor yarışmasıdır. Katılımcı ülkeler arasındaki kültürel çeşitliliği kutlamak için yapılan bir spor ve sanatsal sunum festivalidir.

.

Frankofon Oyunlarına elli beş ülke katılıyor. Üyeler arasında Fransa ve Kanada (özellikle Quebec) ile Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki ülkeler yer alır.

.

Kanada ve Belçika gibi Fransızca’nın yalnızca nüfusun bazı kesimleri tarafından konuşulduğu ülkelerde, katılım yalnızca bu bölümlerden sporcularla sınırlıdır. Yaklaşık 3.000 sporcu yarışıyor.

.

Oyunlar resmen organize edildi ve 1989’da piyasaya sürüldü. Oyunlar, atletizm gibi olimpiyat tarzı etkinliklerdir. Törenler şarkı, şiir ve dans içerir.

.

Frankofon oyunları, eski İngiliz İmparatorluğu’na ait ülkeleri içeren İngiliz Milletler Topluluğu Oyunlarına benzer. İngiliz Milletler Topluluğu Oyunlarına Frankofon Oyunlarında olduğu gibi yaklaşık olarak aynı sayıda ülke katılıyor.

Ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz:
Whatsapp Görüşmesi
1
1 Okunmamış Mesajınız Var !
Edu Vizyon 0 535 712 07 90
Edu Vizyon'a hoş geldiniz!
Canlı, gerçek bir kişi ile hiç bir yükümlülük altına girmeden şimdi görüşebilirsiniz.
Size nasıl yardım edebiliriz?