Fişekhane Caddesi, Türkçü Sokak, Aral Apt. No : 2 K: 4 D: 7 Bakırköy - Istanbul
tr

İrlanda’nın en iyi üniversiteleri

İrlanda'da ki en iyi üniversiteler

İrlanda’da ki en iyi üniversiteler 2021

İrlanda’nın en iyi üniversiteleri özelikle İrlanda’da ki en iyi üniversiteler de eğitim almayı düşünen öğrenciler tarafından son zamanlarda Google’da yoğunlukla araştırılıyor. Araştırmalar yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur ‘İrlanda’nın en iyi üniversiteleri ‘ konusunda birkaç farklı veriye ulaşabilirsiniz. Biz Edu Vizyon ve Felix Academy olarak Times Higher Education tarafından toplanan verilere göre İrlanda’daki en iyi üniversiteleri sizlere sunuyoruz. Çünkü Times Higher Education ciddi bir otoritedir ve değerlendirmelerini tamamen bağımsız, tarafsız bir şekilde yaparak paylaşır.

Yaklaşık beş milyonluk son derece samimi insalarlala dolu bir nüfusa sahip İrlanda Cumhuriyeti oldukça başarılı bir çok üniversiteye ev sahipliği yapar. Bunlar, Times Higher Education World University Rankings 2021’e göre İrlanda Cumhuriyeti’ndeki en iyi üniversitelerdir .

Ülkenin en iyi üniversitelerinden beşi, İrlanda’nın başkenti ve en büyük şehri olan Dublin şehrinde bulunur. Bir çoğumuz Dublin şehrini, James Joyce’un romanlarının geçtiği yer olarak biliriz.  1759’da kurulan St James’s Gate’teki Guinness bira fabrikası, İrlanda’nın en tanınmış birasını mayalamak için kurulan ilk yerdi ve şimdi popüler bir turistik cazibe merkezi haline getirildi.

İngilizce daha çok İrlanda sakinlerin çoğunluğu tarafından kullanılmaktadır ve hemen hemen her üniversite de bu ders bu dilde öğretilmektedir. Eski İrlanda Galcesi dili, Emerald Isle’deki yerlerde hala konuşulmakta ve okullarda öğretilmeye devam etmektedir.

İrlanda'nın en iyi üniversiteleri

Neden İrlanda’da Eğitim Almalısınız?

İrlanda, Avrupa Birliği’nin bir parçasıdır ve genç bir nüfusa sahiptir. Özelikle finans, mühendislik, beşeri bilimler, bilişim teknolojileri, tıp ve sosyal bilimler alanında ülke hızlı bir büyümenin içindedir. Ülke ayrıca, Ekonomist İstihbarat Birimleri Yaşam Kalitesi kaydında ilk sırada yer alarak Dünya’da ki en yüksek kaliteli yaşamla övünmektedir. Lonely Planet seyahat kontrol toplantısı tarafından hazırlanan bir genel raporda İrlanda, Dünyanın en dost ülkeleri listesinin en üstünde yer almaktadır. İrlandalı okullar, Dünya’da ki eğitim kuruluşlarının en iyi% 1’inin içinde yer almaktadır. Bu, dünya çapında ilerleme sağlayan ve hayatları değiştiren araştırma programlarına katılmanız için size olağanüstü bir açık fırsat sağlar. Kaliteli bir eğitim almak istiyorsanız İrlanda üniversiteleri sizin için uygun olacaktır.

İrlanda’da ki en iyi üniversiteler

1. Trinity College Dublin

1592 yılında kurulmuş, Trinity College Dublin, İrlanda Cumhuriyeti’ndeki en eski üniversitedir. Bir İrlanda Üniversitesi olarak Oxford Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi muadili olarak kuruldu ve araştırma merkezli bir üniversite olarak gayet başarılı bir şekilde sıralamalar da yerini koruyor.

Trinity College Dublin, Dublin’in merkezinde, Liffey Nehri yakınında yer alır ve İrlanda Parlamento Binası’na bir taş atımı mesafede bulunur. Üniversite gelecek vadeden siyaset bilimi öğrencileri için çok iyi bir seçenektir. Trinity, Oxbridge ( oxford+cambridge üniversitelerinden türemiş bir kelime olup, aynı zamanda iyi eğitimli insanların konuştuğu bir ingilizce aksanının da ismi ) gibi üniversite yapısı olmasa da, üniversite oyunculuktan zoolojiye kadar çok çeşitli kurslar sunmaktadır. Trinity ayrıca her öğrenciye kişisel bir öğretmen atayarak ve kampüs tabanlı bir kariyer danışmanlığı hizmeti sunarak öğrencilerini ciddi anlamda destekler.

Üniversitenin mezunları arasında, Trinity’de onuruna bir araştırma enstitüsü olan matematikçi William Rowan Hamilton da var. Dracula’nın yazarı Bram Stoker ve Nobel Barış Ödülü sahibi Mairead Maguire diğer tanınmış Trinity College Dublin mezunlardır.

2. RCSI Tıp ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi

The RCSI Tıp ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi, 1784’te kraliyet tüzüğü verildiğinden beri ünlü bir cerrahi kolej olmuştur ve şu anda İrlanda’nın en büyük tıp okulu olarak hizmet vermektedir. Özel bir kurum olan RCSI, doktora ve yüksek lisans programlarında hem İrlandalı hem de uluslararası öğrenciler için bir dizi burs sunmaktadır. Lisans ve lisansüstü programlar için birden fazla AB  üyesi ülkelerden ve AB üyesi olmayan ülkelerden öğrenci kabulü yapılmaktadır.

RCSI, sağlık teknolojileri alanında lisansüstü kurslar sunmanın yanı sıra, eczacılıkta beş yıllık lisans derecesi eğitimi ve fizyoterapi alanında dört yıllık eğitimler sunmakatadır. Bunlar, bilim ve sağlıkla ilgili diğer birçok lisans ve lisansüstü program arasında önemli bir yer tutmaktadır.

Cerrahi ve tıbbi geliştirme dünyasından pek çok ünlü kişi derecelerini RCSI’da almışlardır. Buna bir örnek, 2004’te sağlık bakanı olarak atandığında Bahreyn’in ilk kadın kabine bakanı olan Nada Haffadh‘dır. Bir diğeri, cerrahi robotik ve minimal cerrahi alanlarında öncü olan Lord Ara Darzi’dir.

3. Dublin Üniversite Koleji (UCD)

University College Dublin şu anda başkentin yaklaşık dört kilometre güneyinde Belfield’da bulunuyor. İrlanda’nın en büyük üniversitesinin , özellikle kampüste konaklamadan yararlanabilecek birinci sınıf öğrencileri için gerçek bir uluslararası eğitim deneyimi sağlıyor.

Üniversite, beşeri ve bilimsel çalışmalarda mükemmellik konusunda uluslararası bir üne sahip. Klinik ve sağlık alanlarında üniversite dünya çapında en yüksek puanlara sahip İrlanda üniversitesidir.

Aynı zamanda İrlanda’nın Küresel Üniversitesi olarak da bilinir. Binlerce uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan üniversitenin, dünya çapında yüzlerce üniversite ile değişim programları var. Yıl içinde onlarca uluslararası etkinliğe de ev sahipliği yapıyor.

Önemli mezunlar arasında yazar James Joyce, Uluslararası Af Örgütü kurucusu Seán MacBride ve komedyen Dara Ó Briain bulunmaktadır.

İrlanda’nın en iyi üniversiteleri 2021

 2021 Dünya Sıralaması
İrlanda sıralaması 2021
University  Şehir
 =155 1 Trinity College Dublin  Dublin
 201–250 2 RCSI University of Medicine and Health Sciences  Dublin
 251–300 3 University College Dublin  Belfield
 301–350 =4 National University of Ireland, Galway  Galway
 301–350 =4 University College Cork  Cork
 401–500 6 Maynooth University  Maynooth
 501–600 =7 Dublin City University  Dublin
 501–600 =7 University of Limerick  Limerick
 801–1000 9 Technological University Dublin  Dublin

 

Üniversite Times Ranking (2021)  Shanghai Ranking (2020)  Top Universities Ranking (2021)  U.S. News  Ranking (2020) 
Trinity College Dublin 155 151 101 240
Royal College of Surgeons in Ireland 201 803
University College Dublin 251 301 177 227
National University of Ireland, Galway 301 601 238 557
University College Cork 301 401 286 451
Maynooth University 401 701 817
Dublin City University 501 439 837
University of Limerick 501 701 511 860
Technological University Dublin 801 801

Açıklanan Üniversite Sıralamaları Nasıl Okunmalı ?

Times Higher Education tarafından oluşturulan Dünya Üniversite Sıralamaları , üniversiteler tarafından yapılan araştırmaların itibarını ve üniversiteler tarafından üretilen makalelerin dünya çapında ne sıklıkta alıntılandığını dikkate alır.

Şangay Jiao Tong Üniversitesi tarafından oluşturulan Dünya Üniversitelerinin Akademik Sıralaması, ödüllü bilim adamlarının sayısına, listelenen üniversitelerden en çok alıntı yapılan araştırmacılara ve bunların bilimsel topluluğa katkılarına odaklanmaktadır.

TopUniversities tarafından oluşturulan QS Dünya Üniversite Sıralaması , üniversitelerin itibarı hakkında çok sayıda akademik uzmanı araştırır ve ayrıca öğretimin kalitesini ölçer.

US News & World Report tarafından oluşturulan En İyi Küresel Üniversiteler Sıralaması, üniversite mezuniyet oranlarını ve eğitimlerinin ikinci yılında kaç öğrencinin kayıtlı kaldığını analiz eder. Aynı zamanda, üniversite temsilcilerine üniversitelerin performansı hakkında anketler yapar.

İrlanda’da hangi alanlarda eğitim alınabilir ?

İrlanda’daki üniversiteler, her öğrenciye ilgi alanlarına göre çeşitli kurslar sunar . İrlanda’da dil eğitiminde üniversite ve yüksek lisans eğitimlerinize kadar bir çok alanda eğitim alabilirsiniz.

  • İrlanda dil okulları
  • Sanat ve edebiyat
  • Bilişim teknolojisi
  • Yönetim
  • Tarih
  • Mühendislik
  • Biyoteknoloji ve Eczacılık
  • Psikoloji
  • Uygulamalı Bilim ve Ağırlama
İrlanda'da Üniversite Eğitimi için Bizi Arayın

İrlanda’nın en iyi üniversiteleri, İrlanda üniversiteleri , İrlanda dil okulları ve diğer yurtdışı eğitim danışmanlığı programları hakkında bilgi almak için bizlere 0 212 543 58 06 / 0 535 712 07 90 numaralı telefonlarımızdan ulaşabilir yada Türkiye geneli Edu Vizyon ve Felix Academy ofislerini ziyaret edebilirsiniz.

Ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz:
Whatsapp Görüşmesi
1
1 Okunmamış Mesajınız Var !
Edu Vizyon 0 535 712 07 90
İrlanda'da Üniversite eğitimi planlarınız var ise bizimle şimdi ÜCRETSİZ bir görüşme başlatabilirsiniz.