Fişekhane Caddesi, Türkçü Sokak, Aral Apt. No : 2 K: 4 D: 7 Bakırköy - Istanbul
tr

İngiltere’de yüksek lisans başvurusu ve kabul şartları

İngiltere’de Yüksek Lisans Başvuru ve Kabul Şartları

İngiltere’de bir yüksek lisans/master programına katılmak sadece ekonomik açıdan bunu karşılayabilecek olmakla mümkün değildir. İngiltere’deki üniversitelerin eğitim kalitesi ve Dünya üzerindeki saygınlığı ile Dünya çapında binlerce öğrencinin başvurması üniversiteleri de bu konuda oldukça seçici olmaya itmiştir. Bu sebeple İngiltere’de Yüksek Lisans yapmak için başvuru yapmadan önce bir uzman desteğine başvurmanızda fayda vardır.

İngiltere’de Yüksek Lisans Başvuru Tarihleri genellikle eğitim dönemi başlamadan 3-4 ay kadar önce sonlanır ve değerlendirme sürecine girilir. Ekseriyetle ekim ayında başlayan eğitim programlarının olduğu düşünülürse Şubat ayını geçirmeden başvuruyu yapmakta fayda vardır.

Peki İngiltere’de Yüksek Lisans Yapabilmek için Neler Gerekli ?

 

1- İyi Bir Lisans Eğitimi

Başvuruda bulunulacak üniversiteye göre şartlar değişebilse de genellikle en az 2.5 ortalama ile diplomanızı almış olmanız gerekmektedir. Eğer son sınıfta ve bitirme durumunda iseniz, şu ana kadar almış olduğunuz notların resmi şekilde onaylanmış halinin alınması gerekir.

2- Yeterli İngilizce

Yüksek Lisans-Master için başvuracağınız okulun sizden istemiş olduğu TOEFL ya da IELTS skor belgesini almış olmanız gerekir. Her okul için aranan şartlar farklılık gösterse de genellikle IELTS için 6.5, TOEFL/TOEFL IBT içinse 550/80 skorları istenir.

3- İki adet Akademik Referans Mektubu

Üniversitenizden alacağınız iki adet referans mektubu ile başvuruda bulunmanız gerekecektir. Bu mektupların kapalı zarfta ve resmi şekilde yazılması istenir. Bu mektupları e-mail yoluyla iletmek de mümkündür ancak bunun için önce başvuruda bulunulacak okuldan onay almak gerekir.

4- Niyet Mektubu

Başvuru yapacak kişinin kendisi hakkında yazacağı kişisel bir mektuptur. Mektupta neden İngiltere’de Yüksek Lisans yapmak istenildiğinden, amaçlar ve hedeflere kadar farklı konulara yer verilmesi gerekir. İyi yazılmış bir niyet mektubu onay alma ihtimalini kesinlikle artıracaktır.

5- Akademik CV-İş Deneyimi

Almış olduğunuz eğitim ve yapmış olduğunuz akademik çalışmaların yer alacağı profesyonel bir CV her zaman için onay alma sürecini en çok etkileyen faktörlerden birisi olmuştur. Ayrıca CV de, yapılan stajlar ve varsa iş deneyimleri çok iyi bir şekilde aktarılmalıdır. İş deneyimi MBA programları için şart koşulsa da Master yapmak için gerekli şartlar arasında değildir; ancak kesinlikle bir artı puandır.

Bütün bunlardan yola çıkarak üniversite eğitiminin ardından Yüksek Lisans eğitimini İngiltere’de almak isteyenler için 4 başlık altında başvuru ve kabul şartlarını değerlendirdik.

* Eğer IELTS puanınız 6.5’dan fazla, diploma notunuz 2.5 ‘un üzerinde ve 2 yıllık da bir iş deneyiminiz varsa;

Bu şartları sağlıyorsanız İngiltere’nin birçok köklü üniversitesi için başvuru imkanınız var. Tek yapmanız gereken sizin için her anlamda en uygun olan üniversiteyi seçmek ve gerekli evrakları hazırlamak.

* Eğer bir iş deneyiminiz yoksa, IELTS sınavına girmemişseniz ama seviyeniz 5.5-6 (Lower advanced) ise ve 2.5 ortalamanın üzerinde bir notla İngilizce bir bölümden mezun olmuşsanız;

Sizin yapmanız gereken tek şey İngilizce açığını kapatmak için bir Pre-Master eğitim programına katılmanız. Peki Pre-Master Eğitim Programı nedir?

IELTS seviyeniz 5.5, TEOFL seviyeniz ise 65-70 civarlarında ise akademik İngilizce eğitimi verilen ve 10 hafta kadar süren bu programlara katılarak hem İngilizcenizi yeter seviyeye getirebilir, hem de bölümünüze göre verilecek olan akademik dili öğrenmiş olabilirsiniz.

* Eğer iş deneyiminiz yoksa, IELTS skorunuz 4.5 civarlarındaysa ve İngilizce bir bölümden 2.50 not ortalamasının daha altında bir notla mezun olmuşsanız;

Sizin yapmanız gerekense yukarıda bahsetmiş olduğumuz Pre-Master eğitim programını 2 dönem alarak bu açığı kapatmanız.

* Eğer iş deneyiminiz yoksa, İngilizce seviyeniz yetersizse ve 2.5 not ortalamasının altında bir diplomaya sahipseniz;

Yapmanız gereken öncelikle bir dil eğitimi alarak pre-master eğitime başlamak için yeterli olan İngilizce seviyesine ulaşmanızdır. Ardından 2 dönemlik bir pre-master eğitimi alarak master başvurusunda bulunabilirsiniz.

Pre-Master eğitimi alan öğrenciler için bir çok üniversite yerleştirme garantisi vermektedir. Bu sebeple bu alanda profesyonel hizmet veren danışmanlık firmalarından yardım almak en doğrusu olacaktır.

İngiltere yüksek lisans ücretleri, ingiltere yüksek lisans kabul şartları, ingiltere yüksek lisans üniversiteleri , ingiltere üniversiteleri ve yurtdışı eğitim programları hakkında daha fazla bilgi için bizlere 0 212 543 58 06 / 0 535 712 07 90 numaralı telefonlardan ulaşabilirisiniz.

Ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz:
Whatsapp Görüşmesi
1
1 Okunmamış Mesajınız Var !
Edu Vizyon 0 535 712 07 90
Edu Vizyon'a hoş geldiniz!
Canlı, gerçek bir kişi ile hiç bir yükümlülük altına girmeden şimdi görüşebilirsiniz.
Size nasıl yardım edebiliriz?