Fişekhane Caddesi, Türkçü Sokak, Aral Apt. No : 2 K: 4 D: 7 Bakırköy - Istanbul
tr

Rusya’da üniversite eğitimi yabancılar için cazip

Rusya'da üniversite eğitimi

Rusya’da üniversite eğitimi yabancılar için cazip

Rusya’da üniversite eğitimi ile Rusya dünya eğitim ligi sıralamasında şu anda 5 veya 6. sırada yer alıyor. Tabi bu veriler Covid -19 pandemisi öncesine ait. Pandemi sonrası ise Rusya diğer ülkelere oranla büyük bir süpriz yapabilir.
Uzmanlara göre, Rusya şu anda dünya eğitim hizmetleri pazarında beşinci ve altıncı sırada yer alıyor. 2025 yılına kadar, Rus üniversitelerinde okuyan yabancı tam zamanlı öğrenci sayısı 710 bin kişiye çıkmalıdır – bu sayı, devletin öncelikli programı Rusya Eğitim Sisteminin İhracat Kapasitesinin Geliştirilmesi tarafından öngörülmektedir. Yabancı öğrencilerin eğitiminden elde edilen gelir yaklaşık 400 milyar rubleye ulaşmalıdır.
Öncelikli program Mayıs 2017’de geliştirilmiştir ve uluslararası pazarda Rus eğitiminin çekiciliğini ve rekabet gücünü artırmayı ve yabancı öğrencilerin Rusya’da kalışlarını daha rahat hale getirmeyi amaçlamaktadır. Eğitim ihracatı kavramı, Rus eğitim kuruluşları tarafından oluşturulan çevrimiçi kurslara katılanların sayısını da içerir. Sayıları geçen yıl 1,1 milyondan 2025 yılına kadar 3,5 milyona çıkmalı.
Rusya Başbakanı  “Eğitim ihracatı sadece üniversiteler için olası bir gelir değil, her şeyden önce kişilerarası iletişimin, kültürel ilişkilerin genişlemesinin ve en yetenekli insanların ülke ekonomisine çekilmesinin en güçlü faktörlerinden biridir” Rusya Başbakanı , Stratejik Kalkınma ve Öncelikli Projeler Konseyi Yürütme Komitesi toplantısında konuştu. Hükümet başkanı, önümüzdeki yıllarda dünyadaki yabancı öğrenciler için rekabet artacağından, Rus eğitiminin ihracatının ulusal bir görev haline gelmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. 
Eğitim programlarını yabancılar için daha cazip hale getirmek için, Rus üniversiteleri eğitim ihracatı için bir hedef model oluşturacaklar. Bu modelin bir parçası, yabancı öğrencilere yönelik uluslararası destek hizmetleridir. Model ilk olarak 20 üniversitede tanıtılacak ve daha sonra 2021’den itibaren ülkenin tüm üniversitelerinde boy gösterecek.
Ayrıca ortak eğitim programları ve İngilizce programları, yabancılar için çevrimiçi eğitim, yabancılar için eğitim tur programları ve yaz programlarının yanı sıra birleşik bir çevrimiçi Rus eğitim sistemi rehberi geliştirilmesi planlanmaktadır. 
Tüm bu projeler, bir grup üst düzey Rus üniversitesi – Uzak Doğu Federal Üniversitesi, Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü, Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi, Moskova Devlet Teknik Üniversitesi, Ulusal Araştırma Tomsk Politeknik Üniversitesi, Saratov Devlet Tarım Üniversitesi tarafından hayata geçirilecek , Sibirya Devlet Tıp Üniversitesi, Güney Federal Üniversitesi ve diğerleri. 
UNESCO tahminlerine göre, 2025 yılına kadar dünya çapında 10 milyondan fazla yabancı öğrenci olacak, eğitim hizmetleri için pazar hacmi birkaç milyar dolara ulaşacak. Dmitry Medvedev’e göre, Amerika Birleşik Devletleri zaten yabancı öğrencilerden ülkenin onlara harcadığından 15 kat daha fazla para kazanıyor.
2016 Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) verileri, ABD’nin küresel yüksek öğrenim pazarının yaklaşık% 12’sini kapladığını ve onu Birleşik Krallık’ın (% 9) izlediğini gösteriyor. Rusya, pazarın% 4,5’ine sahiptir, ancak eğitim hizmetlerinden elde edilen gelir açısından, ABD pazarın üçte birinden fazlasını oluştururken, Rusya yalnızca% 0,7’ye sahiptir.
Eğitim Bakanı Olga Vasileva, Direktör ile yaptığı toplantıda, Rusya eğitiminin küresel rekabet gücünün ve ülkeyi eğitim kalitesi açısından dünyanın en iyi on devlet listesine eklemesinin milli eğitim projesinin öncelikli hedefi olduğunu hatırlattı. OECD Eğitim ve Becerileri için, Andreas Schleicher. Schleicher ise, Rusya’nın son on yılda eğitimde kayda değer bir başarı elde ettiğini kaydetti.
“Ülkenizdeki eğitim başarılarından çok etkilendim. Bu hedef – ilk ona girmek – çok iddialı, ancak Rusya’nın son 10 yılda kaydettiği büyüme oranlarını ve ilerlemeyi tahmin edersek, oldukça gerçekçi hale gelir. “İyi bir maddi arka plan yarattınız: Öğretmenlerin çalışma koşulları iyileşti, maaşları arttı, bu yüzden şimdi gelişim için çok iyi bir an,” dedi Schleicher.
Ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz:
Whatsapp Görüşmesi
1
1 Okunmamış Mesajınız Var !
Edu Vizyon 0 535 712 07 90
Edu Vizyon'a hoş geldiniz!
Canlı, gerçek bir kişi ile hiç bir yükümlülük altına girmeden şimdi görüşebilirsiniz.
Size nasıl yardım edebiliriz?