Fişekhane Caddesi, Türkçü Sokak, Aral Apt. No : 2 K: 4 D: 7 Bakırköy - Istanbul
tr

Pandemi döneminde yurtdışında eğitim güvenli mi ?

yurtdışında eğitim almak güvenli mi ?

Covid sırasında yurtdışında okuyan öğrenciler için güvenlik ipuçlarını takip etmek çok önemlidir.

Yurtdışında Eğitim Gören Öğrenciler İçin COVID Sonrası Güvenlik İpuçları

Şu anda yurtdışında eğitim güvenli mi?

Bu soru son dokuz aydır hem yurtdışına gitmek isteyen öğrencilerin, hem de yurtdışında eğitim gören öğrencilerin zihninde.

Görünüşe göre şu anda tüm dünya  bir kaybet-kaybet durumunu yaşıyor. Ya yurtdışında okuyorsunuz ve sağlığınızı (ve başkalarının sağlığını) riske atıyorsunuz ya da yurtdışında eğitimden tamamen vazgeçiyorsunuz. Bununla birlikte, yürürlükteki güvenlik önlemlerine dikkat ederseniz , ulusal ve yerel düzeylerde saygın güvenlik protokollerine sahip destinasyonları takip ederseniz, COVID-19 salgını sırasında seyahatle ilgili riskleri kısmen azaltmak tamamen mümkün ve bu durum biraz da sizin elinizde…

Destek aldığınız yurtdışı eğitim danışmanlığınız veya üniversiteniz yada yurtdışı dil okulunuz, yurtdışında ki eğitiminizi ertelemenize izin veriyor veya tavsiye ediyorsa,  ( unutmayınız ki sağlığınız her şeyden daha önemlidir )  bu durumu değerlendirmek seçeneklerden biri olabilir.

Araştırma yaparak, güvenlik önlemlerini uygulayarak ve COVID-19 riski varken gideceğiniz yeri akıllıca seçerek yurtdışında eğitim için güvenle hazırlanabilirsiniz. COVID-19 salgını sırasında yolculuktan eğitime kadar süreci anlamak için, özelikle temel güvenlik ipuçlarına bir göz atalım.

Salgın sırasında yurt dışı eğitim nasıl olur ? Yurtdışına nasıl gidilir ?

Yüksek güvenlik standartlarına sahip bir havayolu seçin

Uçaklarla ilgili olarak,  ABD Savunma Bakanlığı, “yolcular sürekli olarak cerrahi maske takarlarsa, havanın uçaklarda dolaşımı ve filtrelenmesi nedeniyle virüsün çok azının yayıldığını” buldu. Bu, seyahat edenlerin güvenliği için gerçekten de harika bir haber.

Bunun yanın da yüksek güvenlik standartlarına sahip havayollarını seçmek de önemlidir. Havayolları bu önemli güvenlik önlemlerinin dördünü de uyguluyor olmalı: gerekli maskeler, maskeleri yolculara  sağlama, her uçuştan önce temizlik ve orta koltuğun satın alınmasını engelleme. Bu konuda THY kesinlikle tercih edilmelidir. THY’nin  Pandemi döneminde de bir çok yabancının ilk tercihi olduğunu sakın unutmayın.

yurtdışı eğitim stresi

Stres yapmayın. Güvenlik önemlidir ve hedefleriniz de öyle!

Yararlı pandemi izleme kaynaklarını kullanın

CDC, ( ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri Amerika Birleşik Devletleri Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı, kamu sağlığı ve kamu güvenliğinin sağlanması konusunda çalışan bir birimidir ) her ev sahibi ülkenin risklerini izlemek için bu iki kaynağın kullanılmasını önerir:

Yerel Türk Kaynaklarına göz atın

Neler olup bittiğini devamlı takip edin.

Yurtdışında okuyan öğrencilere hemen şimdi ulaşın!

Şu anda yurtdışında eğitim gören öğrencilere ulaşabilirsiniz. Özelikle bloglar, instagram hesapları hatta youtube kanalları bu anlamda kullanılabilir. Çoğu öğrenci yurtdışında eğitim görmek isteyenlere tavsiyelerde bulunmaktan memnuniyet duyar, bu nedenle onlara Instagram’da bir mesaj gönderin ve onlarla doğrudan bağlantı kurun. @eduvizyon ve @felixyurtdisiegitim hesaplarında yurtdışında eğitim gören öğrencilerimizle görüşebilirsiniz. Sizlere  bulundukları durum hakkında daha kıymetli bilgiler vermekten memnuniyet duyacaklardır.

COVID-19 sırasında yurtdışında bir sömestr boyunca neler bekleyeceğinizi bilmek zihninizi rahatlatacaktır ve ve bu yollar yurtdışından bazı ayrıntılı bilgileri öğrenebilirsiniz.

Onlara şöyle sorular sorun

  • Yurtdışında bulunduğunuz süre boyunca kendinizi güvende hissediyor musunuz?
  • Ne tür engellerle karşılaştın?
  • Geriye dönüp baktığımızda, COVID-19 sırasında yurtdışına çıkmaya karar verdiğiniz için memnun musunuz?
  • En büyük güvenlik önerileriniz nelerdir?

Eğitim almak istediğiniz ülkeye ve programa mutlaka bir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı ile  karar verin, Ücretsiz destek alın !

Pandemi döneminde hangi ülke de eğitim alacağınıza, programınıza mutlaka bir yurtdışı eğitim danışmanlığı ile karar vermenizi şiddetle tavsiye ederiz. Şu an ki dönemin çok fazla hassas ve gerçekten de biraz sıkıntılarla dolu olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Unutmayınız ki bu dönem de kapanan eğitim kurumları oldu, Maaalesef maddi ve manevi kayıplar da söz konusu. Dolayısı ile güvenilir yurtdışı eğitim danışmanlığı şirketleri ile yapacağınız bir eğitim planı sizi olası maddi manevi kayıplara karşı koruyacaktır.

Türkiye’de bizim de üyesi olduğumuz YEDAB ‘ın ” Güvenilir Acenta Uygulaması ‘ hakkında bilgi edinmenizi tavsiye ediyoruz. ( Edu Vizyon YEDAB Güvenilir Acentalar arasında bulunmaktan gurur duyar.)

Seyahat kısıtlamalarını ve vize askıya alma işlemlerini takip edin

Bu adım biraz korkutucu gelebilir, ancak bunu basitleştiren çok sayıda kaynak var. Travel.State.Gov size uluslararası seyahat güvenliği ve güvenlik mesajları sağlayacaktır. Bu uygulamayı indirebilir ve eğitim almak istediğiniz ülkeler hakkında uyarılar ve tavsiyeler alabilirsiniz.

Sınırlar, vizeler ve seyahatle ilgili sürekli değişen kısıtlamaları izleyerek, statüsünü ve politikalarını sürekli değiştirmeyen bir ülke seçebileceksiniz – yani büyük olasılıkla son dakika değişiklikleri için endişelenmenize gerek kalmayacak. Bir yurtdışı eğitim danışmanlığı ile birlikte hareket etmek bu anlamda da önemlidir.

Şu anda işler hızla değişiyor. Hazırlıksız yakalanmayın!

Pandemi dönemin de yurtdışında okumak güvenli midir?

Travel.State.Gov , COVID-19’un dünya genelindeki ülkeleri nasıl etkilediğine bağlı olarak bu soruya da cevap verecektir. Şu an bir çok konsolosluk maalesef ki kapalı. Ancak başta Kanada olmak üzere, İngiltere, Malta ve bazı Avrupa ülkelerinde eğitimler önlemler çerçevesinde devam ediyor.

Edu Vizyon Tavsiyesi : Güncel bir pasaportunuz yoksa, başvurunuzu mümkün olan en kısa sürede yapın. COVID-19’un başlangıcından bu yana büyük işlem gecikmeleri oldu!  Yurtdışı okul başvurularınızı şimdiden yapın. Vize başvurularınızı son dakikaya kesinlikle bırakmayın. 16 haftayı aşan vize süreçleri yaşanıyor. Özelikle yaz ayları ve 2021 sonbahar aylarında bir yurtdışında eğitim planınız var ise mutlaka başvurularınızı şimdiden yapınız.

Blogları okuyun, ticari kurum reklamları içermeyen objektif Youtube videoları izleyin ve podcast’leri dinleyin !

Yurtdışında eğitim hakkında değerli bilgiler edinmenin en iyi yolu, şu anda yurtdışında okuyan kişileri dinlemektir! Steal These Thoughts has a podcast episode talking to Tasha Stevenson

Program mezunlarının blogları da sizi neyin beklediğinini öğrenmenin harika bir yoludur. Hızlı bir Google araması ile, COVID-19 sırasında yurtdışında okuyan öğrenci deneyimlerini öğrenmek size iyi gelebilir, ciddi bir fikir sağlayabilir. Akranlarınızdan haber almak size kesinlikle salgın sırasında yurtdışında eğitim almanın güvenliği ve deneyimi hakkında daha fazla fikir verecektir.

Sizi hala heyecanlandıran gerçekçi beklentiler belirleyin! Depresyondan çıkın !

Pandemi dönemi bütün insanlığı derinden etkiledi. Hepimizin dengesi elbet alt üst oldu. Ama bu süreç elbet bitecek. Hayat devam ediyor ; tüm kayıplara ve tüm üzüntülere rağmen. Yapamadıklarınız için değil , yapmadıklarınız için üzülme zamanı.

O halde geleceğimiz için gerçekçi beklentiler, kariyer planları yapmak için belki de şu anda çok fazla zamanınız var . Bunu lütfen iyi değerlendirin. Depresyondan çıkın !

Covid – 19 döneminde yurtdışında güvenli eğitim mümkündür ! 

Öyleyse ; yurtdışında okumak güvenli midir  ? ve Covid-19 dünyasında  eğitim mümkün olabilir mi?

Cevap: Ne kadar çok bilirseniz, hazırlarsanız, araştırırsanız ve iletişim kurarsanız, deneyiminiz o kadar değerli ve güvenli olur! Daha önce de belirtildiği gibi, COVID-19 sürecinde yurtdışında eğitim söz konusu olduğunda bir risktir, ancak , bu riskle mücadele etmek için iyi hazırlanmış adımlar atamayacağınız anlamına gelmez. Bu kararı verirken kendinizi ve konfor seviyenizi korumayı , mümkün olduğunca fazla bilgi almayı unutmayın.

 

Pandemi döneminde yurtdışı eğitim hakkında sıkça sorulan sorular
Covid-19 döneminde yurtdışında eğitim hakkında öğrenci ve öğrenci velilerinin bizlere sormuş olduğu sorular ve cevaplar.
Pandemi dönemi içinde yurtdışına giden öğrencileriniz var mı ?
Evet pandemi dönemin de yurt dışı eğitim programları için öğrenciler gitmeye devam ediyor. Özelikle Kanada, Malta , İngiltere ve bazı akademik programlar için Amerika , Avrupa'da ki bazı ülkeler yine üniversite öğrencileri için açık kalmaya devam ediyor..
Pandemi dönemiyle birlikte yurtdışında eğitim almak için sizce hangi bölümler öne çıkıyor ?
COVID-19 salgını küresel iş piyasasını olumsuz etkilediği için yurtdışında çalışmanın artık mümkün olmadığından endişeleniyorsanız, şimdi varsayımlarınızı yeniden değerlendirmek için iyi bir zaman olabilir. Bazı sektörler yavaşlarken, diğerleri gelişiyor. E-ticaret, sağlık hizmetleri, lojistik ve ev eğlencesi büyümekte olan sektörlere örnektir .
Covid-19 sürecinde vize değerlendirme sürelerinden bir değişiklik var mı ?
Evet tam olarak Türkiye'de ki konsolosluklar da bu salgın ile birlikte çoğunlukla online olarak çalışıyorlar. Ve bu durum işlerin biraz yavaşlamasına sebep oluyor. Öyle ki normal zamanlarda 2 hafta da belli olan bir çok vize artık 8 ile 16 hafta ya kadar uzayabilmektedir. Uç örnek belki ama 24 -28 hafta kadar değerlendirmesi süren bazı dosyalarımız da oldu.
Siz ce Pandemi döneminde öğrencilere en çok destek olan ülkeler hangileridir ?
Bu konuda uluslararası eğitim dernekleri, uluslararası öğrenci kurumları ve sektöre özel kurum ve kuruluşların yapmış olduğu çokça anket, değerlendirme mevcut. Hemen hemen bir çok ülke öğrenciler için bir şeyler tabi ki yaptı. Ama özelikle Kanada bu konuda bizce de açık ara önde. Özelikle Kanada konsolosluluğu Türkiye misyonunda çalışan yetkililer neredeyse her 10-15 günde sektörel bilgilendirme,değerlendirme yaptılar. ABD konsolosluğu da bu süreçte önemli bilgilendirmeler yaptılar. Sırasıyla İrlanda, İngiltere, Malta ve bazı Avrupa ülkelerinin de değerlendirmelerine tanık olduk.
Siz ce Covid-19 sonrasın uluslararası eğitim de ne gibi değişiklikler olacak ?
Halen hayallerinizin peşinden gidebilir, tüm aksamalara rağmen eğitiminiz için bir şeyler yapabilirsiniz. Bu dönem de eğitimini bırakmayan öğrencilerin kariyer yarışında bir kaç sıfır öne geçeceğini düşünüyoruz. Dünya COVID-19 ile tamamen başa çıkmaya başladığında yeni normal in nasıl görüneceğinden kimse tam olarak emin değil. Ancak yurtdışında ki bir çok yüksek öğretim kurumu bulundukları ülkelerin tutumlarına rağmen , dikkate değer bir esneklik, öğrencilerin sürece uyum sağlaması, öğrencilerle ve eğitim danışmanlıkları ile ciddi iş birlikleri sağlamıştır. Yurt dışında eğitim görmek isteyen öğrenciler sayısız uluslararası fırsata erişebilir. Sevdiğiniz bir kursa kaydolmak, kendinizi yeni bir kültüre kaptırmak ve kalıcı arkadaşlıklar kurmak halen çok mümkün.

Endişeleriniz var ise bizi arayın

Endişeleriniz var ise lütfen bizi aramaktan asla çekinmeyiniz. Edu Vizyon ve Felix Academy eğitim danışmanları bu süreçte size ücretsiz danışmanlık yapmaktan memnuniyet duyacaklardır. Yurt dışı eğitim planlarınızı bizimle birlikte oluşturabilirsiniz. Tel: 0 212 543 58 06 / 0 212 261 28 88 

Şubelerimiz ve adresleri için TIKLAYINIZ

Ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz:
Whatsapp Görüşmesi
1
1 Okunmamış Mesajınız Var !
Edu Vizyon 0 535 712 07 90
Edu Vizyon'a hoş geldiniz!
Canlı, gerçek bir kişi ile hiç bir yükümlülük altına girmeden şimdi görüşebilirsiniz.
Size nasıl yardım edebiliriz?