0 212 543 58 06

Sosyal Medyada Biz}

Edu Vizyon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı
İngiltere, Amerika, Kanada, Avustralya ,İrlanda , Almanya ve Malta'da ihtiyaç ve beklentilerinize en uygun yurtdışı eğitim programları için bizlere size en yakın şubelerimiz kanalıyla ulaşabilirsiniz. Edu Vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı, İstanbul'da Bakırköy Merkez Ofis, Edu Vizyon Kadıköy , Ankara , Eskişehir ,Konya ve Antalya Ofisleri ile hizmetinizde. Whatsapp Mesaj Gönder
İNDİRİMLİ YURTDIŞI DİL OKULLARI

Mehmet Can Demirelli – Malta

Mehmet Can Demirelli
Chamber College Malta dil okulu Öğencilerimizden Mehmet Can Demirelli'nin Malta Gözlemleri

Birçok kafa karışıklığı, binlerce internet sitesi ve onların içerisinde içinden çıkılamayacak kadar çok bilgi varken tüm bu saydığım şeyler arasından sıyrılıp Malta’ya geldim. Üniversite okurken aklımda hep var olan yurtdışında dil eğitimi hayali hep Amerika üzerineydi ve üniversite bittikten sonra da 2 ay boyunca Amerika hakkında araştırmadığım, tanışmadığım insan kalmadı ve neticesinde 6 aylık bir dil eğitimi bu ülkede aşırı derecede pahalı olduğundan ve herhangi bir acil durumda Türkiye’ye hemen gelememe endişesinden Amerika hayalimi rafa kaldırmıştım. Sonrasında ise ya iş bulacaktım yada askerlik görevimi yapacaktım, aklımda başka bir ülke yoktu dil eğitimi üzerine. Derken 1-2 ay sonra bir yakınımın dil okulları hakkında sana bir mail attım bir bak demesiyle serüven başlamış oldu. Gelen maildeki adresleri önce aradım sonra birebir görüştüm ve 1 gecede ailemle de danışarak Malta’ya gitmeye karar verdim. Önümde binlerce seçenek varken hangi acenta, hangi okul olacaktı? Ben bunlara karar verme aşamasındayken bir arkadaşımın sosyal medyada Malta’dan fotoğraf paylaşmasıyla hemen irtibat kurdum ve kendi acentasını tavsiye etmesiyle Edu Vizyon ve Veli Bey’le tanışmış olduk.

Kendisiyle görüşmemizde hiç bir şey saklamadan bana maddi manevi olabilecek herşeyi açıklamasıyla diğer görüştüğüm şirketlerin benden bazı şeyler sakladığını farkettim ve bir anda 4 aylık program için kendisiyle evrakları hazırlamaya başlamış olduk. Evrak toplama süreci her Avrupa ülkesinde olabileceği gibi burada da biraz koşturmaca ve yoğun geçti. Evrakları Veli Bey’in söylediği doğrultuda tam ve eksiksiz yaptıktan sonra vize başvurusunda bulundum ve 3 gün sonrada kabul haberini aldım, 10 gün sonra Malta’ya gidişim artık kesinleşmişti. Kurban Bayramı’nın 3. Günü 26/09/2015 Cumartesi günü sabah uçağıyla Malta’ya indim sorunsuz bir şekilde ve söylendiği gibi bir görevli beni elinde okulumun adının yazılı olduğu kartla “ChamberCollege” beni karşıladı ve daireme doğru yola koyulduk.

Eve çıktım ve yatacağım odayı gördükten sonra hemen wifi ağına bağlanıp Türkiye’den arkadaşım bana Malta hakkında her türlü yardımcı olan Fatih’e yazdım ve hafta sonunu hemen gezmeye başlayarak geçirdik. Bu sırada ben Malta’ya vardıktan birkaç saat sonra arayıp, bir problem olup olmadığını soran Veli Bey burada da beni yalnız bırakmadı. Okulun ilk günü sizinle yani Pazartesi günleri sizinle birlikte yeni olan başka öğrencilerde var ve hep birlikte oryantasyon alıp, verdiğiniz ücrete dahil olan fitness üyeliği kartı, havuz üyeliği kartı, okul kartı gibi almanız gereken şeyleri alıyorsunuz. 5 haftada bir seviye sınavı oluyor ve buna göre bir sınıfa yerleşiyorsunuz. Ev yada sınıf hakkında eğer bir sorununuz varsa sizi hemen dikkate alıp değişiklik yapıyorlar. Ben kendi adıma evimde bir Türk olduğu için bir değişiklik istedim ve hemen yardımcı oldular, şu an ki evimde bir Kolombiyalı ve bir Koreli ile kalmaktayım.

Bunların haricinde biraz Malta’dan bahsetmek gerekirse; Malta küçük bir ülke ama tarihi yapıları ve doğal güzellikleri olarak gerçekten zengin. Trafik İngiltere’de ki gibi sağ taraftan ilerlemektedir, başta biraz zorluk çekseniz yada garipseseniz de çabucak bu duruma da alışıyorsunuz. Beklenilenin aksine büyük-geniş kumsalları yok, genelde küçük kumsal ve yerlerin taş olduğu plajlar bulunmakta ama deniz anlamında bir harika. Süper berraklıkta masmavi bir deniz sizi bekliyor olacak. Malta tabi ki bir de gece klüpleri ile ünlü, Chamber College meşhur Paceville’e sadece 3km uzaklıkta, burada çok sayıda kaliteli barlar ve gece klüpleri bulunmakta.

Adada benim bildiğim içinde çok fazlaca Türk mallarını bulabileceğiniz 1 tane Türk marketi bulunmakta, o da evime 100mt uzaklıkta bulunuyor. Bunun yanında yine çoğu Avrupa ülkesinde bulunduğu gibi burada da Türk kebapçıları da var, benim bildiklerim 4 tane ama gözümden kaçan 2-3 tane daha vardır illaki. İngilizce öğrenme konusuna değinirsem, öğretmenler kaliteli, görevliler yardımsever ben buraya geldiğimden beri hiçbir sorun yaşamadım. İlk sınıfımda ki öğretmenim İngiliz idi. Daha sonra level testte başarılı olup bir üst kura geçince yine bir İngiliz öğretmenin sınıfına geçtim. Dersler genelde eğlenceli geçiyor, öğretmenler özellikle herkesi derse katmaya çalışarak, herkesi birşeyler öğrenmeye zorluyor. Başka merak edilen bir şey de genellikle okulda çok Türk var mı? Sorusu olacaktır. Sadece Malta’da değil dünyanın heryerinde Türk’le karşılaşabilirsiniz bu sizin için bir sorun olmamalı. Ben burada 10 tane Türk’le gezip aynı seviyede buraya gelip yine aynı seviyede dönen insanlar da gördüm, başlangıç seviyesinde gelip 2-3 kur üst seviye İngilizce ile döneni de gördüm. Demek istediğim şu ki bu tamamen sizin elinizde olan bir şey, bence sınırı koruyarak Türklerle görüşmekte bir sakınca yok kendi adıma, benim zorluk çekmemem için birçok konuda ilk haftadan bana yardımcı olanlar Türkler oldu haklarını yiyemem, zaten sürekli derse gidip geliyorsunuz e birde sürekli pratik yapma şansınız var, bu sizin için can sıkıcı bir durum olmamalı bence.

Benim 4 aylık programla geldiğimi yazımın başında zaten belirtmiştim, buraya geldikten sonra diğer ülkelere olan uçak bilet fiyatlarını gördükten sonra başka ülkelerde görmek istiyorsunuz ve bende öyle yaptım Malta’ya geldikten 3 hafta sonra kuzenlerimin yanına önce Fransa’ya ve oradan da Belçika’yı görme fırsatı yakaladım. Hatta şu an bu yazımı yazarken yani 6/11/2015 tarihi ile 1 ay sonra da bir seyahat planım bulunmakta İspanya’ya. Bu arada Malta’dan en ucuz bileti İtalya’ya bulabilirsiniz, gidiş-geliş toplam ücret 20€ ya bilet bulmak hiçte zor değil.

Youtube

Instagram

Facebook

flickr

12 Aralık 2019
3.399 kez görüntülendi

Edu Vizyon Yurtdışı Eğitim Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir yurtdışı eğitim konulu yorum yazmak istermisiniz ?